Zajęcia z policjantem w ramach programu ,,Aktywny w sieci''

W dniu 25.03.2015 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas I zawodowych i technikum w ramach wojewódzkiego programu edukacyjno – profilaktycznego ,,Aktywny w sieci'' realizowanego przez Hufiec Pracy 9-19 w Dębicy. Zostały one przygotowane i przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Dębicy starszego aspiranta Tomasza Totko. Miały one formę prelekcji zatytułowanej ,,Zagrożenia w sieci–prawne aspekty cyberprzestępczości''.
IMG 3878

Zwrócił w niej szczególną   uwagę na zagrożenia na jakie może być narażony młody człowiek, kiedy korzysta z Internetu w sposób niekontrolowany  i nieodpowiedzialny. Chodzi tutaj przede wszystkim o zjawisko cyberprzemocy, które pojawiło się się w sieci internetowej na przełomie XX/XXI. Jest ona jedną z form przemocy psychicznej, która występuje nie tylko w Internecie, ale również w telefonii komórkowej (stalking). Prowadzący zajęcia  przedstawił skalę tego zjawiska w Polsce oraz podał przykłady młodych ludzi, którzy stali się ofiarami tego typu przemocy. W dalszej części spotkania starszy aspirant Tomasz Totko poinformował młodzież, że w dniu 06.06.2011 roku weszła w życie poprawka do Kodeksu Karnego, uznając cyberprzemoc za czyn zabroniony i karalny. W związku z tym wszystkie osoby, które się jej dopuszczają i mają ukończone 17 lat podlegają karze wymienionej w paragrafach Kodeksu Karnego. Zwrócił też uwagę na sankcje prawne wobec nieletnich sprawców przestępstw  w sieci. W końcowej części zajęć uczniowie mieli okazję do zadawania pytań na interesujące  ich tematy oraz wypowiadali się na temat swoich doświadczeń związanych z Internetem.
IMG 3863 IMG 3873
IMG 3875