Nasz kolejny sukces!

Dnia 16.10.2015r. w Zespole Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy odbyła się inauguracja Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna+” w Powiecie Dębickim.

Inauguracja Rządowego _4

Jego założenia przedstawiła Pani Urszula Augustyn – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach.

Jak zdobyć środki i napisać wniosek doradzała Pani Magdalena Rogowska – Podinspektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Dębicy. Panie: Marta Czekaj – dyrektor II LO im. Ks. Jana Twardowskiego, Joanna Dymitrowska – dyrektor ZS Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i Grażyna Szczerbińska – wicedyrektor ZS Nr 4 im. M. Kopernika zaprezentowały przykłady dobrych praktyk. Spotkanie prowadziła Pani dr Renata Zięba – dyrektor ZS Nr 4.

Wniosek z Programu „Bezpieczna+”, który będzie realizowany w naszej szkole, został najlepiej oceniony przez Wojewódzki Zespół Koordynacyjny w Rzeszowie.

Działania zaplanowane we wniosku „Bezpieczna+” są ukierunkowane na podnoszenie kompetencji związanych z bezpieczeństwem wszystkich grup tworzących szkolną społeczność, a więc uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 4, ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Są to działania wspierające szkołę w realizacji przedsięwzięć:

1. wychowawczych, w tym rozwijających umiejętności psychospołeczne, takie jak komunikacyjne, kształtujące więzi interpersonalne między uczniami oraz między rodzicami i ich dziećmi i rodzicami a nauczycielami
  2. antydyskryminacyjnych, w tym służących przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami ( w tym aktywizacja dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego)
  3. związanych z wdrożeniem programów profilaktycznych ukierunkowanych na rozwiązywanie konfliktów z wykorzystaniem metody mediacji i negocjacji, do wdrożenia której zostaną przygotowani nauczyciele.