Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

XIII Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego „ Włącz myślenie, szanuj jedzenie” już za nami!

 xiii sejmik ekologiczny powiatu dbickiego wcz mylenie szanuj jedzenie ju za nami 5 20181217 1640290722  xiii sejmik ekologiczny powiatu dbickiego wcz mylenie szanuj jedzenie ju za nami 6 20181217 1235539117  xiii sejmik ekologiczny powiatu dbickiego wcz mylenie szanuj jedzenie ju za nami 8 20181217 2057177977

Statystyczny Polak marnuje 235 kg żywności rocznie. W skali całego kraju to ok. 9 mln ton. Bardzo ważne są zatem wszelkie działania edukacyjne dotyczące niemarnowania żywności.  Dlatego też postanowiliśmy poświęcić XIII Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego , który odbył się 12 grudnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Dębicy, tej właśnie tematyce. Adresatami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego, którzy licznie wzięli w nim udział.

 

Sejmik został otwarty przez Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Michała Maziarkę. Wśród zaproszonych gości, którzy wygłosili bardzo interesujące prelekcje, znaleźli się: - Pani Paulina Szady- właścicielka poradni dietetycznej PS Zdrowie pracownik zewnętrzny Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSIiZ w Rzeszowie na stanowisku nauczyciel akademicki na kierunku Dietetyka, która przedstawiła zasady filozofii „zero waste” w kuchni,

- Pani Magdalena Bocek – koordynator wolontariatu z Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie, która przedstawiła ekologiczny aspekt marnowania żywności oraz zasady działalności banków żywności,

- Pan Bogusław Bieszczad- Kierownik Zakładu w Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Paszczynie, który przedstawił żywność jako śmieci czyli odpad,

- Pani Joanna Przeworska-Erazmus – inspektor z Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Dębicy, która opowiedziała o dużym problemie szkodników żywności.

Mamy nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu wszyscy uczestnicy sejmiku będą bardziej przywiązywać uwagę do niemarnowania żywności. Tak naprawdę, to wcale nie jest takie trudne a wszystko zależy od naszej dobrej woli.

Planujmy zakupy, podzielmy się żywnością, jeśli okaże się, że mamy jej za dużo i oddzielajmy bioodpady od innych. 

                Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były Agnieszka Malinowska i Lucyna Maziarka. W przygotowaniach czynny udział brały również pani Anna Depa i Marzena Kowalczyk oraz Joanna Mrzygłód. Szczególne podziękowania należą się młodzieży z klasy I Ts, I Ti, II Ti, II Tl i II Tf , która zajęła się przygotowaniem dekoracji sali, poczęstunku oraz poprowadzeniem konferencji.

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com