WOJEWÓDZKIE ZMAGANIA MŁODYCH RZEMIEŚLNIKÓW W DĘBICY

Coraz trudniejszy rynek pracy zmusza młodych ludzi do wyboru przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Wielu z nich, mimo tego iż bez trudu ukończyliby liceum ogólnokształcące i zdało maturę, decyduje się jednak na kształcenie zawodowe w szkole zawodowej. Wybór poszukiwanego na rynku zawodu daje pewność pracy.

Uczniowie ostatnich klas kształcący się w zawodach rzemieślniczych mieli możliwość prezentacji swojej wiedzy i umiejętności oraz konfrontacji jej z innymi podczas zorganizowanych w Dębicy w dniu 28.04.2014 Wojewódzkich Konkursów "Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy w kategorii fryzjer i cukiernik". Konkursy przeprowadzone były dwuetapowo – część teoretyczna oraz część praktyczna. Rozpoczęcie konkursów oraz część teoretyczna odbyły się na terenie Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy. Fryzjerzy przybyli z Krosna, Przemyśla,  Jarosławia i Dębicy część praktyczną kontynuowali w pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy, a cukiernicy z Krosna i Dębicy na część praktyczną udali się do Cukierni BASSARA w Dębicy przy ul. Cmentarnej. Młodzi fryzjerzy mieli za zadanie wykonać fryzurę o charakterze upięć w asyście warkoczy i plecionek w czasie 60 min. Natomiast młodzi cukiernicy w dwuosobowych drużynach mieli do wykonania w ogólnym temacie Świat Bajek przybranie tortu okolicznościowego, wykonanie dwóch rodzajów figurek z masy cukrowej lub czekolady oraz wykonanie napisu na tabliczce z dragantu w czasie 120 min. Do oceny pracy powołane zostały dwie niezależne Komisje  w składzie : konkurs cukierniczy- Janusz Wiktor Właściciel Pracowni Cukierniczej  oraz Straszy Cechu                    Rzemiosł Różnych w Dębicy, Grażyna Szczerbińska – Zastępca Dyrektora ZSZ Nr 4 w Dębicy, Barbara Bassara- Poprawa - właściciel Cukierni "Bassara" oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS Nr 4 w Dębicy konkurs fryzjerski- - Dominika Przywara – właściciel Salonu Fryzjerskiego w Dębicy, Renata Zięba – Dyrektor ZS Nr 4 w Dębicy, Monika Obrębowska-Czwórnóg – przedstawiciel PWK OHP w Rzeszowie, Beata Krupa -  nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS Nr 4 w Dębicy.  Zwycięzcą konkursu cukierniczego została drużyna z Dębicy w składzie: Magdalena Sak i Piotr Żurowski natomiast w konkursie fryzjerskim zwyciężyli: III miejsce Agnieszka Zagrobelna z Jarosławia, II miejsce Szymon Czaja – uczeń Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie oraz I miejsce Angelika Pawełek z Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy. Warto dodać iż sukces który osiągnęli uczniowie niebyły możliwy bez zaangażowania i fachowej pracodawców którzy ich szkolili. Laureatów konkursu fryzjerskiego wyszkolili: Pani Bożena Solarz z Salonu Fryzjerskiego w Pustkowie oraz Pan Janusz Stalec z Salonu Fryzjerskiego Gabriella w Dębicy. Zwycięska drużyna w konkursie cukierniczym swoje umiejętności szlifowała pod fachowym okiem Pani Barbary Kicia i Pani Barbary Bassara – Poprawa z dębickich Cukierni.

Jury konkursu na podsumowaniu podkreślało wysoki poziom startujących, profesjonalnie przygotowaną i wyposażoną pracownię fryzjerską, zaangażowanie właścicielki Cukierni Bassara i przychylność Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy.

Zwycięska drużyna cukierników oraz zwyciężczyni konkursu fryzjerskiego będą reprezentować Dębicę, szkołę oraz Środowiskowy Hufiec Pracy na konkursach ogólnopolskich w Pleszewie koło Poznania i Dobieszkowie koło Łodzi.

Przypisy: 1_ laureat II  miejsca Szymon Czaja podczas układania fryzury 2_ praca Angeliki Pawełek – zwyciężczyni konkursu 3_laureaci konkursu fryzjerskiego z komisją konkursową i organizatorami

Opracował: OHP w Dębicy