Pasowanie to tradycja sięgająca czasów średniowiecza, to także dowartościowanie młodych ludzi, podejmujących trud nauki w rzemiośle.

"Ślubuję uroczyście na sztandar Cechu godnie reprezentować środowisko rzemieślnicze (...)" - przysięgali uczniowie klas pierwszych ZSZ podczas uroczystości pasowania na ucznia rzemiosła.
Odświętne stroje i podniosła atmosfera towarzyszyły w piątek, 19 października 2012r.uczniom podczas tego ważnego wydarzenia.

Kolejny raz w historii dębickiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości pierwszoklasiści składali przysięgę na sztandar. Pasowania buzdyganem - insygnia władzy cechowej, dokonał zastępca Starszego Cechu- Janusz Wiktor.
W tym tak ważnym momencie obecni byli: kadra kierownicza Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy, nauczyciele, wychowawcy, pracodawcy oraz Zarząd Cechu, który był inicjatorem i gospodarzem spotkania. Tradycyjnie po części oficjalnej uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu towarzyskim, poczęstowali się herbatą oraz pyszną szarlotką przyniesioną przez pracodawców.
Była to okazja do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń na tematy kształcenia oraz forma integracji nauczycieli uczniów i pracodawców.

Opracowała: Barbara Bassara-Poprawa