VI Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego

Dnia 6 grudnia 2011 roku w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Dębicy odbył się VI Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego pod hasłem " Energia zawsze i na zawsze". Jego problematyka dotyczyła odnawialnych źródeł energii pozyskiwanych w naszym regionie, a głównym celem było zwiększenie świadomości ekologicznej młodzieży w tym zakresie. Adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego, którzy licznie wzięli w nim udział.
sejmik 2011

Sejmik ekologiczny został przygotowany przez Zespół Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy pod patronatem Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy.
Otwarcia sejmiku dokonał Starosta Powiatu Dębickiego – pan Władysław Bielawa. W sejmiku zaprezentowali się:
  • uczniowie Zespołu Szkół Nr 4, z prezentacją na temat ich wycieczki śladami niekonwencjonalnych źródeł energii w naszym regionie,
Wśród zaproszonych gości byli:
  • mgr inż. Bogusław Wójcik dyrektor Składowiska Odpadów w Kozodrzy,
  • Henryk Kaczor twórca Małej elektrowni Pilzno s.c. w Mokrzcu,
  • mgr inż. Tomasz Sumera z Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie,
  • ksiądz prałat dr Jan Cebulaka proboszcz parafii w Brzostku,
  • mgr inż. Gabriel Sowa specjalista do spraw inwestycji ZOZ w Dębicy
  • Grzegorz Głąb przedstawiciel firmy Solarpol.
Goście wygłosili prelekcje dotyczące alternatywnych źródeł energii. Poruszona została problematyka modernizacji technicznej instalacji i zastosowania odnawialnych źródeł energii jako sposobu poprawy bilansu energetycznego domów oraz wykorzystania odpadów organicznych, pomp ciepła i Słońca do produkcji energii. Ponieważ wśród uczniów zrodziło się wiele pytań w omawianych kwestiach, po wystąpieniach prelegentów miała miejsce ciekawa dyskusja z ich udziałem.
Opracowała: Agnieszka Malinowska