"Dzień Zdrowia" w Zespole Szkół Nr 4 w Debicy.

W ramach  Szkoły Promującej Zdrowie, 28 pazdziernika 2009r. w Zespole   Szkół Nr 4 odbyła się akcja  "Dzień zdrowia". Dotyczyła   ona  profilaktyki raka piersi  i zdrowego stylu życia. W spotkaniu   wzieło udział ponad piećdziesiąt uczennic klas II i III szkoły.

Organizatorkami akcji były nauczycielki   P. Anna Depa i  P. Małgorzata Bokota.

W spotkaniu wzięli   udział zaproszeni goście P. Jadwiga Ząbek- starszy asystent Oświaty   Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz P. Marta Swietoń- starsza pielęgniarka   w Dziale Epidemiologii z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej    w Debicy.

Prowadząca spotkanie P. Anna Depa, zapoznała  uczestników z    jego programem i zacheciła do zdobywania   wiedzy na temat zdrowego stylu życia, podkreślając szczególnie znaczenie   prawidłowego odżywiania i aktywnosci fizycznej.

Następnie P. Małgorzata Bokota, w oparciu o prezentację multimedialną    opracowaną przez  lekarza  P. Annę Mazur - Prezesa Stowarzyszenia   "Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica", wygłosiła   prelekcje pod hasłem " Twoje zdrowie potrzebne jest Tobie i Twoim   bliskim". Dotyczyła ona  profilaktyki raka piersi.

Po prelekcji  P. Jadwiga Ząbek poprowadziła  warsztaty,   podczas których uczennice mogły na fantomach nauczyć się badania   piersi i  wyczuwania  w nich zmian patologicznych oraz porozmawiać   na temat samokontroli i badań profilaktycznych. Zapoznała też słuchaczki   z programem NFZ profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

W trzeciej cześci spotkania P. Marta Swietoń  dokonywała pomiaru   ciśnienia, wagi i  wzrostu  wszystkim   chętnym uczennicom oraz  określała dla nich wskaźnik otyłości    BMI.

Na zakonczenie spotkania P. Jadwiga Ząbek zorganizowała quiz na temat   profilaktyki raka piersi i rozdała pięć nagród – upominków dziewczętom   biorącym w nim udział. Wszystkie uczennice otrzymały również materiały edukacyjno – informacyjne   i ulotki  dotyczące tematyki spotkania.