Światowy Dzień Rzucania Palenia 19 XI 2009r.

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie, w dniu 19 listopada 2009 r w Zespole   Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy odbyła się coroczna akcja z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia.

W szkole wyeksponowano plakaty i informacje dotyczace szkodliwości   palenia papierosów, wykonano tematyczną gazetkę. Zorganizowano punkt   konsultacyjny , w którym uczniowie mogli zdobyć informacje o tym zgubnym   nałogu, jego skutkach, tak często przez młodych ludzi nieuswiadamianych    i bagatelizowanych.

Informacja mlodzieży   służyły organizatorzy akcji - koordynator Szkoły Promującej Zdrowie   p. Anna Depa, szkolny pedagog p. Ewelina Stadnik i higienistka szkolna   p. Monika Kamińska.

Mlodzież miała możliwość wykonania testu uzależnienia od nikotyny   i testu motywacji do zaprzestania palenia. Całej społeczności szkolnej   udostępniono różnorodne ulotki dotyczące tego "palącego" problemu   XXI wieku. Wszyscy zainteresowani uzyskali informację na temat: toksycznych   składników dymu tytoniowego, jego wpływu na organizm człowieka,   procesu powstawania uzależnienia oraz konsekwencji zdrowotnych, estetycznych

i finansowych nałogu. Wszystkim   chętnym dokonano pomiaru cisnienia tętniczego krwi.

Uczestników akcji częstowano symbolicznie jabłkami, proponując zdrową   alternatywę dla papierosów.

Akcję przeprowadzono we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno   – Epidemiologiczną  w Dębicy, od której pozyskano ulotki i plakaty.   Właczyli się w nią także przedstawiciele Wojewódzkiej i Powiatowej   Komendy OHP.