IX Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego
Dnia 3 grudnia 2014 roku w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Dębicy  odbył się IX Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego pod hasłem  „ Nie będzie nas, czy będzie las?”.
Adresowany był on do uczniów  szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu dębickiego,  którzy licznie wzięli w nim udział.
sejmik ekologiczny grudzie 2014 1 20150224 1608442895sejmik ekologiczny grudzie 2014 2 20150224 1242338873

Sejmik ekologiczny został przygotowany przez Zespół Szkół Nr 4  im. Mikołaja Kopernika w Dębicy  pod patronatem Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa  Starostwa  Powiatowego w Dębicy. Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były Agnieszka Malinowska i Joanna Hajec- nauczycielki ZS Nr4. Sejmik poprowadzili uczniowie klasy II Technikum - Kinga Cygan i Bartłomiej Najuch .

Rozpoczął się on prezentacją przygotowaną przez uczniów  ZS Nr 4  na temat rezerwatów występujących w naszym  powiecie. Następnie głos zabrali Pan Leszek Bonar  z Nadleśnictwa Dębica z ciekawą prelekcją na temat „Gospodarki lasami w powiecie dębickim”. Pani Jadwiga Kulas z Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy przedstawiła, jak wygląda wycinanie drzew w świetle prawa. Pan Marian Ceglarz z Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy  omówił  uwarunkowania prawne przy zalesianiu gruntów porolnych.  Najnowsze badania wskazują, że zieleń miejska ma do odegrania ważną rolę w zapewnianiu zdrowia i odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców. W związku z tym Pani Joanna Przeworska – Erazmus  z Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy przedstawiła bardzo interesująca prezentację na temat „Zieleń przyjazna otoczeniu”. O tym jak wielki jest wpływ otoczenia na psychikę młodego człowieka, opowiedziała Pani Anna Mędrek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębicy . Po zakończeniu Sejmiku można było obejrzeć imponującą kolekcję owadów Pana Andrzeja Trzeciaka leśniczego z Nadleśnictwa Dębicy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim prelegentom za przyjęcie naszego zaproszenia i ciekawe prelekcje.