Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

            Konspekt zajęć

Klasa: II Technik usług fryzjerskich

Osoba prowadząca: Beata Krupa

Dział programowy: Wykonywanie ondulacji wodnej

Przedmiot: Procesy fryzjerskie i stylizacja fryzur

Data:

Temat: Fryzura młodzieżowa- upięcie

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności upinania włosów z wykorzystaniem ondulacji żelazkowej.

Cele operacyjne:

Uczeń zna:

- zasady upinania włosów,

- zasady korzystania z żelazka fryzjerskiego

Uczeń potrafi:

- przygotować stanowisko pracy do upinania włosów,

- przygotować klienta do zabiegu,

- dobrać odpowiednie narzędzie do wykonania upięcia,

- użyć odpowiednich preparatów do stylizacji

- wykonać fryzurę młodzieżową

- wykorzystać podczas czesania różne techniki czesania, np. tapirowanie, wyczesywanie, ondulację żelazkową- prostowanie włosów

- pracować zgodnie z zasadami bhp

- prawidłowo wykonać prostowanie i upinanie włosów

- uporządkować stanowisko pracy po wykonanej usłudze.

Uczeń doskonali umiejętności:

- podziału na sekcje i separacje,

- wykonywania prostowania i upinania włosów

Cele wychowawcze:

- kształtowanie nawyku dokładnego wykonywania ćwiczeń,

- wyrabianie u uczniów krytycznej oceny wyników swojej pracy z ustaleniem przyczyn niedociągnięć.

Metoda kształcenia: pogadanka, instruktaż, ćwiczenie praktyczne, prezentacja

Forma organizacji pracy uczniów: indywidualna, grupowa

Czas: 2 godziny dydaktyczne

Środki dydaktyczne:

- model

- prostownica fryzjerska,

- grzebień ze szpikulcem,

- grzebień do rozczesywania,

-szczotka kokówka,

-wsuwki,

-pelerynka

-preparaty do stylizacji włosów,

-preparaty do dezynfekcji

- prezentacje -film, zdjęcia fryzury,

 

 

 

Przebieg zajęć

Czynności organizacyjno przygotowawcze:

1. Sprawdzenie obecności.

2. Sprawdzenie odzieży ochronnej.

3. Sprawdzenie stanowisk pracy.

Instruktaż wstępny:

1. Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć.

2. Powtórzenie wiadomości na temat technik czesania włosów.

3. Prezentacja przez nauczyciela filmu instruktażowego, który ukazuje czesanie fryzury

Podczas oglądania zwrócenie uwagi na:

- cechy charakterystyczne upięcia,

- sposoby wykonywania,

- zaplanowaną kolejność wykonywanych czynności,

- techniki pracy, tapirowanie, prostowanie, upinanie, wygładzanie, układanie

- estetykę wykonania

- pomysłowość

- stopień trudności

- dobór preparatów do stylingu

- bezpieczeństwo pracy,

4.Etap końcowy pracy, ułożenie fryzury.

Instruktaż nauczyciela.

- zwrócenie uwagi uczniów na prawidłowe posługiwanie się aparatami fryzjerskimi

- prawidłowe dobranie czasu i temperatury prostowania

- upinanie włosów

5. Ustalenie kryteriów oceniania pracy końcowej ćwiczenia (która odbędzie się po opanowaniu przez uczniów wyżej wymienionych umiejętności)

Instruktaż bieżący:

1. Przygotowanie stanowiska pracy.

2. Przygotowanie modelki do wykonania ćwiczenia

3. Samodzielna praca ucznia.

Wykonywanie uczesania(upięcia włosów):

- czas na zadawanie pytań przez uczniów nauczycielowi,

- korygowanie błędów popełnianych przez uczniów w czasie pracy,

- indywidualne pokazanie sposobu układania włosów

Instruktaż końcowy:

 

  1. Podsumowanie zajęć: ocena pracy dokonana przez nauczyciela i uczniów wg kryteriów:

-prawidłowy podział włosów

-estetyka wykonania

-prawidłowe wyeksponowanie pasm włosów

-odpowiednio wykonane prostowanie końców włosów

-zastosowanie się do zasad bhp

  1. Wykonanie przez nauczyciela zdjęć prac uczniowskich,
  2. Sprzątanie stanowiska pracy
  3. Pożegnanie.
JSN Solid template designed by JoomlaShine.com