Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

W tym tygodniu Bibliotekarze polecają książki, które być może znajdziecie w domowej biblioteczce rodziców lub starszego rodzeństwa. Wcześniejsze pokolenia też miały swoje bestsellery i swoich ulubionych pisarzy.

Poszperajcie więc w domowych biblioteczkach i zobaczcie co ciekawego uda Wam się tam „złowić”.

My proponujemy następujące tytuły:

Cykl książek o Ani Shirley autorstwa Lucy Maud Montgomery.

Tom 1 „Ania z Zielonego Wzgórza”

Tom 2 „Ania z Avonlea”

Tom 3 „Ania na uniwersytecie”

Tom 4 „Ania z Szumiących Topoli”

Tom 5 „Wymarzony dom Ani”

Tom 6 „Ania ze Złotego Brzegu”

Tom 7 „Dolina Tęczy”

Tom 8 „Rilla ze Złotego Brzegu”

Tom 9 „Ania z Wyspy Księcia Edwarda” (Spełnione marzenia – wersja skrócona)

Książki o Ani znane są czytelnikom całego świata. Ciepła, pełna uroku opowieść o rudowłosej dziewczynie wzrusza i bawi. Na naszych oczach osierocona Ania dorasta, kończy szkołę, następnie uniwersytet, poznaje swoją wielką miłość i zakłada rodzinę. Dzieje Ani Shirley stały się bestsellerem już w momencie pierwszego wydania. Do dziś kolejne pokolenia dziewcząt wyrastają w towarzystwie bohaterki o bardzo bujnej wyobraźni.

Cykl książek o przygodach Tomka Wilmowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego

Tom 1 „Tomek w krainie kangurów”

Tom 2 „Tomek na Czarnym Lądzie”

Tom 3 „Tomek na wojennej ścieżce”

Tom 4 „Tomek na tropach Yeti”

Tom 5 „Tajemnicza wyprawa Tomka”

Tom 6 „Tomek wśród łowców głów”

Tom 7 „Tomek u źródeł Amazonki”

Tom 8 „ Tomek w Gran Chaco”

Tom 8 „Tomek w grobowcach faraonów”

Jest to bez wątpienia seria książek, która zasługuje na miano wielkich dzieł polskiej literatury. Książki Szklarskiego zawsze były jednak czymś znacznie więcej, niż tylko znakomicie napisaną i wciągającą literaturą młodzieżową: to prawdziwa skarbnica wiedzy, podróż po kolejnych zakątkach świata, obyczajach i różnicach kulturowych. Przewodzi nam w nich zawsze Tomek Wilmowski, w którego niezwykłe przygody wpleciona jest mądrość oraz podróżnicza pasja.

Mimo, że cykl książek Alfreda Szklarskiego został napisany przed kilkudziesięcioma laty, powieści te nawet w najmniejszym stopniu się nie zestarzały. Co więcej – nadal stanowią niedościgniony wzór dla twórców literatury przygodowej.

 

Życzymy miłej lektury!

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com