Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

KTÓRYCH AUTORÓW CZYTALIŚMY W 2019 ROKU?

Wyniki ogólnopolskiego rankingu najpopularniejszych autorów roku 2019

 

1 m-ce Remigiusz MRÓZ

2 m-ce Olga TOKARCZUK

3.m-ce Stephen KING

4 m-ce Henryk SIENKIEWICZ

5 m-ce Adam MICKIEWICZ

W roku 2019 do pierwszej trójki weszła Olga Tokarczuk (2 m-ce) Choć od momentu debiutu tytuły jej książek zawsze były wymieniane przez respondentów naszego badania, nigdy wcześniej nie trafiła do masowego obiegu czytelniczego.

W 2019 roku najliczniejsze grono odbiorców znajduje literatura gatunkowa: przede wszystkim kryminalna, sensacyjna. Warto podkreślić wysoką poczytność polskich autorów znanych już od co najmniej kilku sezonów: Katarzyny Bondy (7 miejsce w rankingu), Joanny Chmielewskiej (23 m-ce), Marka Krajewskiego (24 m-ce), Katarzyny Puzyńskiej (28 m-ce) i przede wszystkim wspomnianego wcześniej Remigiusza Mroza (1 m-ce).

Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się: Stephen King (3 m-ce), Harlan Coben (15 m-ce), Jo Nesbo (16 m-ce) i klasyk gatunku – Agatha Christie. Ostatnie lata przyniosły swoistą modę czytelniczą na thriller psychologiczny, który zdobył masową popularność m.in. dzięki twórczości Stephena Kinga i Pauli Hawkins. Obecnie zainteresowanie czytelników tego gatunku skupia przede wszystkim proza B.A. Paris (10 m-ce).

Stałe miejsce w wyborach lekturowych dorosłych Polaków zyskał romans erotyczny, który do powszechnego obiegu czytelniczego wprowadziła w 2012 roku brytyjska autorka E.L. James (19 m-ce) cyklem rozpoczętym powieścią Pięćdziesiąt twarzy Greya. W 2018 roku polscy czytelnicy otrzymali rodzimy odpowiednik tego gatunku: debiut Blanki Lipińskiej (9 m-ce) – 365 dni.

Wśród najpoczytniejszych książek nowych autorów w 2018 i 2019 roku wyróżnia się oparta na faktach powieść Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris (12 m-ce). Jej czytelnicy chętnie sięgają zarówno po kolejne książki Morris, jak i po publikacje innych autorów piszących o tej tematyce.

Z klasyki literatury pięknej w masowym obiegu czytelniczym znajdują się stale: Henryk Sienkiewicz (4 m-ce) i Adam Mickiewicz (5 m-ce), Bolesław Prus (m-ce 11), Stefan Żeromski (m-ce 18).

Pozostali pisarze wysoko uplasowani w rankingu: Andrzej Sapkowski (6), Katarzyna Grochola (8), Danielle Steeel (13), Jakub Żulczyk (14), Katarzyna Michalak (17), J. K. Rowling (20), Joseph Murphy (21), J.R.R. Tolkien (22), Graham master ton (25), Fiodor Dostojewski (26), Marcin Szczygieł (27), George Orwell (29), Sebastian Fitzek (miejsce 30).

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com