WYKAZ ŚWIĄT ZWIĄZANYCH Z BIBLIOTEKĄ I CZYTELNICTWEM

ŚWIATOWY DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA – 8 WRZEŚNIA

Święto powstało z inicjatywy UNESCO w 1965 roku. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest umiejętność czytania i pisania.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK – 22–28 WRZEŚNIA

Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą ograniczenie dostępu do informacji.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNIEGO CZYTANIA – 29 WRZEŚNIA

Święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest okazją do podkreślania zalet głośnego czytania.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – PAŹDZIERNIK

Święto powstało z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 roku. Jest okazją do zainteresowania uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko i władze działaniami bibliotek szkolnych.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK – 5 LISTOPADA

Data święta została wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, autora bajek animowanych dla dzieci. Dzień ten świętowany jest przede wszystkich w przedszkolach i niższych klasach szkoły podstawowej. Z tej okazji organizowane są m.in. przedstawienia, konkursy plastyczne, akcje głośnego czytania.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 25 LISTOPADA

Święto ustanowione w 2002 roku, w 100 rocznicę powstania tej maskotki. Z tej okazji w przedszkolach, szkołach, bibliotekach odbywają się m.in. spotkania autorskie, przedstawienia, konkursy.

DZIEŃ KSIĘGARZA – 13 GRUDNIA

Święto ustanowione przez księgarzy przed II wojną światową.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA – 18 STYCZNIA

Święto ustanowione na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne’a, twórcy Kubusia Puchatka. Pierwsza książka „Kubuś Puchatek” ukazała się w 1926 r. w Londynie, od tej pory dzieła pisarza przetłumaczono na kilkanaście języków.

LUTY

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – 11 LUTEGO

Dzień obchodzony jest od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY – 3 MARCA

Święto ustanowione w 1984 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem jest promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata.

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – 21 MARCA

Święto obchodzone jest od 1999 r. z inicjatywy UNESCO. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

KWIECIEŃ

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 2 KWIETNIA

Święto powstało w 1967 r. z inicjatywy Międzynarodowej Izby do Spraw Książek dla Młodych Ludzi. Celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 KWIETNIA

Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO. Celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa, jak również upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.

DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK – 8 MAJA

Święto zostało ustanowione w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Stanowi okazję do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowiska bibliotekarskiego, jak i podkreślenia ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.

CZERWIEC

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM - 1- 8 CZERWCA

Święto powstało w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20- minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju.

ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEK – CZERWIEC

Święto obchodzone w Polsce od 2003 r. Akcja bookcrossingu czyli uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w miejscach publicznych (park, pociąg, uczelnia), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (regał, stolik) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Źródło: Poradnik Bibliotekarza