Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

Mini poradnik dla Rodziców Ósmoklasistów

Jak pomóc swojemu dziecku dobrze wybrać dalszą drogę edukacyjno - zawodową?

Sytuacja wokół nas dynamicznie sie zmienia. Towarzyszy nam czasem zagubienie, niepewność. Przed uczniami klas ósmych szkół podstawowych - Państwa córkami i synami, stoją ważne decyzje. W przeciągu najbliższych tygodni będą musieli wybrać w jakiej szkole będą kontynuować dalszą edukację. Pragniemy pomóc w tym zadaniu i Młodzieży i Rodzicom. Dziś zwracamy się do Rodziców.

Drodzy Rodzice!

Z pewnością zadajecie sobie pytanie: Jak pomóc swojemu dziecku dobrze wybrać dalszą drogę edukacyjno - zawodową? Jaka szkoła, jaki zawód dla mojego dziecka będzie najlepszy?

Kilka pomocnych wskazówek:

 

1. Przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Znasz je najlepiej. Wiesz czym się interesuje, jakie ma możliwości, predyspozycje fizyczne i intelektualne oraz uzdolnienia i talenty. Zastanówcie się wspólnie z dzieckiem:                                              

Które z jego zainteresowań jest dominujące?

Jaki talent chciałoby rozwijać ?   

Jakie umiejętności zdobyć, doskonalić?

Czy ma już jakiś konkretny plan na swoją zawodową przyszłość?

Uważnie go słuchaj. Pamiętaj! Jego pomysł na siebie nie musi się pokrywać z Twoim.

2. Stale motywuj dziecko do solidnej nauki i pracy. To nieprawda, że "nie warto się starać" i że " i tak się nie uda" : zdobyć dobrych wyników na świadectwie, uzyskać wysoką punktację z egzaminów ósmoklasisty, dostać się do wymarzonej szkoły.                        

Niech dziecko widzi w Tobie wsparcie i pomoc. Być może aby móc uwierzyć w siebie potrzebuje abyś Ty w niego uwierzył. Zatem nie mów: " Nie masz szans...." Ale zachęcaj: " Dasz radę! Wierzę, że Ci się uda! " Doceniaj wysiłki i starania dziecka. W przypadku niepowodzeń zawsze bądź z nim.

3. Stwarzaj warunki sprzyjające realizowaniu celów . Spokój i cisza niezbędne do nauki, potrzebne narzędzia edukacyjne i podręczniki, niesłabnąca zachęta i ukazywanie rezultatów starań i wysiłków. Stwarzaj warunki również do rozwijania zainteresowań i pasji dziecka. Zainwestuj w jego przyszłość.

4. Zawsze podkreślaj wielką wartość wiedzy. Zachęcaj do jej zdobywania. Pomoże mu ona odnieść sukces w dorosłym zawodowym życiu. Potrzebna też będzie wiedza na temat tego w jaki sposób się uczyć? Może to jej brak jest przyczyną skromniejszych efektów? Poszukajcie razem informacji na ten temat.

5. Wspólnie poznawajcie świat zawodów i rynek pracy, który zmienia się ustawicznie. Analizujcie aktualne informacje i opracowania urzędów pracy. np. Barometr zawodów opracowywany rokrocznie dla powiatu i województwa.

6. Przeanalizujcie ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych. Zapoznajcie się z opisami kierunków kształcenia , zawodów, typów szkół. Zobaczcie jak ciekawą ofertę ma Kopernik. Kliknij Przymierzcie to do jego zainteresowań, ulubionych przedmiotów szkolnych, ewentualnych planów na studia lub pracę w przyszłości.  

7. Udzielaj dziecku wsparcia, wskazuj źródła informacji, zachęcaj do samodzielnych poszukiwań.

8. Nie decyduj za dziecko ale też nie pozostawiaj go samego z wyborem. Miejsce na obecność dorosłych znajduje się pośrodku tych skrajnych postaw. Owszem, Ty masz doświadczenie ale to ono będzie później pracowało w tym zawodzie.

9. Pozwól mu na samodzielność dyskretnie towarzysząc jego poczynaniom.

10. Poszukajcie pomocy doradcy zawodowego, psychologa jeśli dziecko ma trudności z podjęciem decyzji edukacyjnych i zawodowych.

                                                                            

                                                                            

                                                               Powodzenia!

                                        Życzę mądrych, świadomych wyborów!

                                                        Doradca Zawodowy

                                                                                      

 

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com