VI Dzień Kariery

W dniu 20 marca 2012 r w Zespole Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy odbył się VI Dzień Kariery. Konferencję, która w tym roku przebiegała pod hasłem:"Gimnazjalisto! Wybieraj świadomie i odpowiedzialnie!" przygotowano we współpracy z Wydziałem EdukacjiStarostwa Powiatowego w Dębicy.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni dyrektorzy, doradcy zawodowi, pedagodzy oraz przedstawiciele gimnazjalistów stojących przed wyborem dalszej drogi edukacyjno – zawodowej.

Obecni byli również przedstawiciele samorządu powiatowego oraz miejskiego, odpowiedzialni za sprawy oświaty, lokalnego biznesu, jak również dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego.
Tematyka tegorocznego Dnia Kariery, w związku z wprowadzaną od 1 września 2012r. reformą kształcenia zawodowego, dotyczyła problematyki zmian w szkolnictwie zawodowym. Zwrócono również uwagę młodzieży gimnazjalnej na najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji odnośnie dalszej edukacji.

W związku z tym tematem, wystąpili prelegenci:
  • Pani Barbara Pelczar–Białek – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy -"Zmiany w szkolnictwie zawodowym",
  • Pan Sławomir Gleń - Miejskie Gimnazjum Nr 4 w Dębicy - "Jak wybierać szkołę ponadgimnazjalną? Zainteresowania, uzdolnienia i umiejętności, samoocena",
  • Pani Barbara Pocheć – Wicedyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Dębicy-"Rola charakteru, osobowości i temperamentu w podejmowaniu decyzji o dalszej edukacji",
  • Pani Agnieszka Kaput – Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy -"Nauka zawodu–obowiązki i przywileje",
  • Pan Ryszard Telega – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy oraz Pani Natalia Adamczak doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy – "Tendencje na lokalnym rynku pracy. Konsekwencje niewłaściwych wyborów zawodowych w życiu późniejszym."
Zapoznanie się z powyższymi kwestiami miało kluczowe znaczenie zarówno dla gimnazjalistów, jak również dla nauczycieli wspomagających uczniów w planowaniu ich ścieżki kształcenia. Każde, uczestniczące w Dniu Kariery, gimnazjum otrzymało pakiet materiałów informacyjnych z aktualną ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego oraz płytki z nagranymi prezentacjami prelegentów.
Duże zainteresowanie uczniów omawianymi tematami świadczy o potrzebie pomocy doradczej w ważnym momencie wyboru przez nich dalszej ścieżki edukacyjno – zawodowej oraz przemawia za kontynuowaniem takich działań w przyszłości.

Opracowała: Anna Depa - doradca zawodowy