Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

W „Koperniku” dbamy o zdrowie! Jabłko zamiast papierosa

w koperniku dbamy o zdrowie jabko zamiast papierosa 1 20171205 1243462008  w koperniku dbamy o zdrowie jabko zamiast papierosa 3 20171205 1937444223  w koperniku dbamy o zdrowie jabko zamiast papierosa 5 20171205 1399019232

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który odbył się w dniu    16 listopada 2017r. Szkołę oplakatowano tematycznymi plakatami zwracającymi uwagę na problem nikotynizmu. Wykonana została również gazetka na korytarzu szkolnym. W specjalnie przygotowanym punkcie konsultacyjnym porad udzielały pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Dębicy – pani Jadwiga Ząbek i pani Bożena Gawryś.

Urządzeniem o nazwie cmokolizer dokonywały pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Interpretowały wyniki oraz udzielały rad i wskazówek na temat: „Jak uchronić się przed skutkami palenia papierosów i zadbać o swoje zdrowie?”. Akcję poprzedziły prelekcje  przeprowadzone  w klasach przez szkolną higienistkę – panią Halinę Książek, która wyjaśniła młodzieży zgubne skutki palenia tytoniu oraz przebywania wśród osób palących. Podczas akcji oferowała uczniom dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz udzielała porad i konsultacji. Zainteresowani mieli możliwość wykonania testu uzależnienia od nikotyny oraz testu motywacji do zaprzestania palenia.

Młodzieży oraz rodzicom, na zebraniu rodzicielskim w dniu 23 listopada, rozdano ulotki  z  informacjami na temat szkodliwości palenia papierosów, ich wpływu na zdrowie i urodę oraz chorób i dolegliwości, które powoduje nikotyna. Zwracano też uwagę na problem palenia przez kobiety w ciąży oraz palenia w pracy.

Zaproponowano uczniom zdrową alternatywę: częstowano jabłkami zachęcając do zdrowego trybu życia i racjonalnego odżywiania.

Przeprowadzona po raz kolejny akcja, którą przygotowały Agnieszka Malinowska i Anna Depa, wzbudziła duże zainteresowanie co świadczy o  stałej potrzebie przestrzegania przed skutkami tego „palącego” problemu współczesnych czasów.

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com