"Twoje zdrowie potrzebne jest Tobie i Twoim bliskim"

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie, 28 września uczennice z klas III technik usług fryzjerskich, technik spedytor i technik logistyk wzięły udział w konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica. Hasłem przewodnim Stowarzyszenia są słowa zacytowane w tytule tego sprawozdania.

Spotkanie poświęcone było profilaktyce zdrowia intymnego kobiety. Związane z corocznymi obchodami "BREAST HEALTH DAY", w tym roku odbyło się ono pod hasłem: " Zdążyć przed rakiem...". Bardzo ciekawym wykładem pod takim właśnie tytułem, pani dr Maria Stańczyk - Srebro - specjalista onkologii klinicznej i chemioterapii nowotworów, rozpoczęła konferencję. Duże zainteresowanie wzbudził również wykład pani Katarzyny Lubas z Banku Komórek Macierzystych w Krakowie pod tytułem: "Komórki macierzyste - nowe wyzwania". Na koniec pani dr Anna Mazur - prezes Stowarzyszenia Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica, przedstawiła historię powstania, cele oraz inicjatywy Stowarzyszenia. Uczennice klasy III technik usług fryzjerskich Gabriela Kurdziel i Malwina Osak zaangażowały się w organizację konferencji. Wszystkich wchodzących dekorowały różowymi wstążeczkami - symbolem walki z rakiem piersi. Częstowały też gości jabłkami i łakociami. Wyjście na konferencję zorganizowała i opiekę nad uczennicami sprawowała Anna Depa.

Omawiane tematy wzbudzają rokrocznie duże zainteresowanie wśród licznie zgromadzonej publiczności składającej się głównie z młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Niestety, coraz częściej zachorowania na różne typy nowotworów dotykają także młode osoby. Profilaktyka ma zatem znaczenie pierwszorzędne. Wiedza zdobyta przez nasze uczennice podczas konferencji będzie bardzo przydatna i wpłynie na kształtowanie ich prawidłowych postaw i mądrej trosce o własne zdrowie. A to zaprocentuje w przyszłości... :)