Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

„Oblicza wody” to hasło XIV Powiatowego Sejmiku Ekologicznego

oblicza wody to haso xiv powiatowego sejmiku ekologicznego 1 20191223 1640958432  oblicza wody to haso xiv powiatowego sejmiku ekologicznego 3 20191223 1874605655  oblicza wody to haso xiv powiatowego sejmiku ekologicznego 4 20191223 1634636530

 Woda to niepozorna, przezroczysta ciecz, bez smaku i zapachu. Jednakże wszystko, co żyje na Ziemi jest zależne od wody. Bez niej nie byłoby życia. W związku z tą ważną rolą wody 11 grudnia 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Dębicy odbył się XIV Powiatowy Sejmik Ekologiczny pod hasłem „Oblicza wody”. Był on adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego organizatorami był Zespół Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy oraz Starostwo Powiatowe w Dębicy. Sejmik został otwarty przez Starostę Powiatu Pana Piotra Chęćka, a następnie uczniowie Technikum z Zespołu Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, przybliżyli zgromadzonej młodzieży pochodzenie wody na naszej planecie i jak przedstawiają się zasoby wodne hydrosfery.

 Wśród zaproszonych gości, którzy wygłosili bardzo interesujące prelekcje, znaleźli się:

 - Pani Magdalena Depa-Muniak -właścicielka Firma Apetyt na Zdrowie, która przedstawiła rolę wody w odżywianiu naszego organizmu,

- Pani Jolanta Soboń i Pani Magdalena Kaczmarczyk z „Wodociągów Dębickich” sp. z o.o., które odniosły się do faktów i mitów związanych z wodą z kranu oraz przedstawiając proces uzdatniania wody przekonywały zebranych, że picie Dębickiej Kraniczanki jest bezpieczne dla zdrowia. Dzięki uprzejmości Wodociągów Dębickich uczestnicy sejmiku mogli spróbować Dębickiej Kraniczanki,
- Pani Jolanta Ciba z Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie opowiedziała o badanu i jakości wód powierzchniowych w woj. podkarpackim i w powiecie dębickim,
- Pani Magdalena Kusiba z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Podkarpackiego Oddziału Regionalnego w Dębicy przedstawiła skutki suszy w rolnictwie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem poprzez dotacje unijne przeznaczane na nawadnianie gospodarstw rolnych wraz z ochroną gleb i wód.

Sejmik zakończyła dyskusja, w czasie której młodzież zdawała prelegentom pytania, które zrodziły się po wysłuchaniu wystąpień zaproszonych gości.

Głównym celem tych wszystkich wystąpień było przekonanie zebranych o tym, jak bezcennym darem jest woda i jak wielka jest potrzeba dbania o jej zasoby. Każdy z nas ma wpływ na zmniejszenie zużycia i zanieczyszczenia wody m.in. poprzez zmianę codziennych nawyków.

Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były Agnieszka Malinowska i Lucyna Maziarka. W przygotowaniach brały udział również pani Anna Depa i Marzena Kowalczyk. Szczególne podziękowania należą się młodzieży z klasy I Tl, II Ts i III Tl , która zajęła się przygotowaniem dekoracji sali, poczęstunku oraz poprowadzeniem konferencji.

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com