Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

Dzień Ziemi jest najważniejszym i najbardziej znanym ze świąt ekologicznych obchodzonych w Polsce od 1990 r. Tegorocznemu świętu przyświeca hasło „Przywróćmy naszą Ziemię”.

Zazwyczaj ochrona środowiska naturalnego kojarzy się z kosztownymi inwestycjami. Jednak tak naprawdę nie potrzeba wielkich przygotowań ani dużych pieniędzy. Wystarczą nasze małe zachowania proekologiczne. O Ziemię powinien dbać każdy z nas i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień.

Jak powiedział Eryk Mistewicz- dziennikarz i publicysta:

„Ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród. To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu.”

Co więc może robić każdy z nas, aby ocalić naszą planetę?

 

Może:

  • korzystać z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu,
  • zrezygnować z plastikowych toreb i wymienić je na wielokrotnego użytku,
  • naprawiać sprzęt zamiast wyrzucać,
  • świadomie kupować produkty w odpowiedniej ilości,
  • segregować śmieci,
  • zbierać makulaturę i baterie,
  • oszczędzać wodę i energię,
  • troszczyć się o rośliny i zwierzęta,
  • wreszcie dzielić się z innymi wiedzą na temat ekologii i sposobów dbania o środowisko.

W związku z panującą sytuacją chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Zachęcamy Was do tego, żebyście wyszli z domu i poszli poszukać Przyrody do lasu, na łąkę, do parku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

 

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com