Wycieczka w Pieniny

W dniu 5 października 2012r. odbyła się jednodniowa wycieczka w Pieniny. Wzięło w niej udział 23 uczniów z klas: III T, II T, I T, II CW i III BW pod opieką p. Agnieszki Hodor, p. Agnieszki Malinowskiej i p. Eweliny Żyłki.

Pogoda dopisywała od pierwszych godzin porannych. W pierwszej kolejności udaliśmy się pod Ołtarz Papieski w Starym Sączu, gdzie czekał na nas przewodnik – pan Wojciech Bogucki – przewodnik GOPR. Opowiedział historię związaną z powstaniem ołtarza na część kanonizacji bł. Kingi w dn. 16 czerwca 1999r. przez Jana Pawła II. Młodzież miała również okazję zwiedzić Muzeum Papieskie przy Ołtarzu Papieskimb i wysłuchać ciekawych anegdot tamtejszego kustosza. Później udaliśmy się doKościoła Sióstr Klarysek z XIII w., gdzie zarówno przewodnik, jak i tamtejszy kościelny opowiedzieli jego historię.

Następnie pojechaliśmy do Jaworek, gdzie zwiedziliśmy murowaną cerkiew, a po niej udaliśmy się na szlak – Wąwozem Homole. To jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć na Polanie pod Wysoką udaliśmy na wyciąg krzesełkowy, którym bezpiecznie zjechaliśmy do Jaworek.
Później udaliśmy się do Szczawnicy, gdzie min. zwiedziliśmy Pijalnię, próbując tamtejszych wód mineralnych o różnych właściwościach. Tam uczniowie mieli okazję zakupić różne pamiątki;)
Na zakończenie udaliśmy się do Podegrodzia, gdzie w góralskiej chatce przewodnika mieliśmy przyjemność zjeść pyszne pierogi ze skwarkami oraz podpłomyki dopiero co wyciągnięte z pieca.
A w tym czasie pan Wojciech – muzykant z zamiłowania – przygrywał na różnych instrumentach min. na listku babki, rogu, dudach, podwójnym flecie, okarynie i skrzypcach.
O 20-ej szczęśliwie dotarliśmy do Dębicy, planując kolejną wycieczkę krajobrazową…

Opracowała: Agnieszka Hodor