"Torba bawełniana zamiast foliowej."

Dnia 2 grudnia 2009 r w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Dębicy    odbył się, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu   dębickiego, V Sejmik Ekologiczny pod hasłem " Torba bawelniana   zamiast foliowej". Sejmik został przygotowany przez Zespół   Szkół Nr 4  im. Mikołaja Kopernika w Dębicy  pod patronatem Starostwa   Powiatowego w Dębicy.

Po przywitaniu gości przez panią Dyrektor ZS Nr 4 w Dębicy Teresę   Karwetę nastapiło otwarcie V Sejmiku Ekologicznego przez  Starostę   Powiatu Dębickiego - pana Władysława   Bielawę. Wprowadzenie   do tematu stanowiła prezentacja przygotowana przez uczniów kl. II   technikum spedycyjno-informatycznego ZS Nr 4 pod kierunkiem pani Małgorzaty   Bokoty i wygłoszoną przez ucznia tejże klasy Radosława Hajdona.

Następnie swoje prelekcje dotyczące problemów jakie stwarzają odpady   pochodzące z róznorodnych opakowań oraz podejmowanych działań   w zakresie ich segregacji i zagospodarowania, wsparte prezentacjami   multimedialnymi, wygłosili:

- Pani Ewa Kozak z Wojewódzkiego   Inspektoratu Ochrony Środowiska: " Stan środowiska w  rejonie podkarpacia";

- Pani Wioletta Karas   z Carrefour Polska: "Ekologiczne torby handlowe. Opakowania kompostowalne   – nowe rozwiązania w gospodarce odpadami opakowaniowymi" opracowaną   przez  dr inż. Hannę Żakowską - Kierownika Zakładu Ekologii Opakowań   COBRO oraz  Wiolettę Karas - Manager ds. jakości Carrefour ; - Pan Robert Pilawski z Carrefour   Polska  - Dębica: "Działania promujące wprowadzenie toreb biodegradowalnych"; - Pan Bolesław Babiarz z Przedsiębiorstwa   Gospodarowania Odpadami Sp.z o.o. w Paszczynie: "Zagospodarowanie   odpadów biodegradowalnych organicznych i nieorganicznych"; -  Pani Bożena Tarnawska   z PPHU Ergpet Sp. z o.o. w Pustkowie: "Recykling odpadów z tworzyw   sztucznych".

Po wystąpieniach   zaproszonych prelegentów rozpoczeła się dyskusja z udziałem uczniów   szkól ponadgimnazjalnych, którzy licznie wypelnili sale..

Sejmikowi   towarzyszyla  wystawa prac laureatów konkursu plastycznego zorganizowanego   przez ZS Nr 4:  "Torba bawelniana zamiast foliowej" oraz laureatów   konkursu plastycznego  o tematyce ekologicznej zorganizowanego przez   ZSZ Nr1.

P. Tarnowska pokazala produkty powstale z przeróbki odpadów, poczawszy   od  elementów  wykorzystywanych w budownictwie do rzezb   ogrodowych.

Przedstawiciele   grupy Carefour zaprezentowali rózne rodzaje toreb biodegradowalnych.

Koordynatorem   przygotowan sejmiku byla pani Malgorzata Bokota , której pomagali   nauczyciele ZS Nr 4: Marta  Buszek, Diana Prokopik, Marzena Kowalczyk.