Kolejne spotkania z pracodawcami w Koperniku
W dniu 28 października 2024 r. w Koperniku, odbyło się kolejne, z cyklu Spotkań branżowych z pracodawcami. Tym razem w szkole gościli Pani Ewa Sobkowicz z firmy ENIGMA i Pan Marek Muzyka z firmy INTER TYRES w Dębicy.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z klas III wa i III wb Branżowej Szkoły I Stopnia. W zawodowych obszarach, które reprezentują przedsiębiorcy, przedstawili specyfikę każdej z branż. Opowiedzieli o pożądanych cechach pracowników, oczekiwaniach pracodawców i zawodowych wyzwaniach branży gastronomicznej i motoryzacyjnej. Podkreślili jak ważna jest u kandydatów do pracy, odpowiedzialność, pracowitość, dokładność, współpraca w grupie.
Każdy z pracodawców udzielił swoich rad i wskazówek odnośnie bardzo uważnego i świadomego uczestnictwa w turnusie dokształcania teoretycznego, dobrego przygotowania się do egzaminów zawodowych. Podkreślił istotność otwartości na realizowane zadania, osobistego zaangażowania w proces uczenia się umiejętności, chęci do zdobywania nowych sprawności zawodowych oraz stałego doskonalenia się.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie i Panu Markowi za poświęcony czas, życzliwość i chęć podzielenia się z uczniami swoim doświadczeniem i wiedzą.
XIII Dzień Kariery w Powiecie Dębickim
W dniu 24 października 2024 r. w Zespole Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Dębicy, odbył się XIII Dzień Kariery w Powiecie Dębickim. Celem tej cyklicznej imprezy jest podniesie prestiżu kształcenia zawodowego oraz pomoc Ósmoklasistom w prawidłowych wyborach edukacyjno – zawodowych. W tym roku odbywał się pod hasłem: „Sukces to nie przypadek, ale podjęte działania i wytrwałość.”
Konferencję uroczyście rozpoczął Starosta Powiatu Dębickiego Pan Piotr Chęciek, Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali inspirujących prezentacji zaproszonych Prelegentów. Prelekcje przedstawili:
- Pani Ewa Bachta – firma MP TRANS – „Logistyka, spedycja – branża z przyszłością.”
- Pan Marek Muzyka – firma INTER TYRES – „ Absolwent szkoły branżowej na rynku pracy.”
- Pani Urszula Adamczyk – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie – „Czynniki wyboru zawodu.”
- Pani Anna Wilczyńska, Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy – „Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych powiatu dębickiego.”
Młodzież zapoznała się z pracą logistyka, spedytora, mechanika pojazdów samochodowych oraz specyfiką branży motoryzacyjnej i transportowo – logistycznej. Uzyskała zapewnienie, o dużej atrakcyjności i zapotrzebowaniu na te zawody na rynku pracy. Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Prezesa firmy Trans Południe, Pana Marka Pijara, w najbliższym czasie Ósmoklasiści będą uczestniczyć w wycieczce do tej firmy.
Podczas konferencji uczniowie szkół podstawowych dowiedzieli się również o kryteriach wyboru zawodu. Zapoznali się z ofertą szkół ponadpodstawowych Powiatu Dębickiego. To kompendium wiedzy będzie dla nich bardzo pomocne przy podejmowaniu własnych decyzji edukacyjno – zawodowych.
Na zakończenie konferencji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych „Praca moich marzeń.” Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Pan Marek Pijar z firmy Trans Południe.
Drodzy Uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych! Konkurs rozstrzygnięty!
Kolejny raz podzieliliście się z nami Waszymi przemyśleniami o swojej wymarzonej pracy. W pięknych prezentacjach opowiedzieliście czym chcielibyście się zająć w przyszłości? Jaki zawód wybrać?
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce Oliwia Ciurkot - Szkoła Podstawowa w Latoszynie. Opiekun - Pani Barbara Polniaszek
II miejsce - Jakub Mordel - Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy. Opiekun Pani Magdalena Hadała – Filip
III miejsce - Aleksandra Mikrut - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Jodłowej. Opiekun - pani Ewa Nowak
Wyróżnienia
Kacper Śledziewski - Szkoła Podstawowa nr 11. Opiekun - Pani Ludmiła Pakosz
Karol Pielech - Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy. Opiekun - Pani Dorota Stańczyk
Karol Pytko - Szkoła Podstawowa w Pustyni. Opiekun - Pani Paulina Gil
Michał Goljat - Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy. Opiekun - Pani Magdalena Hadała – Filip
Kalina Grześkiewicz - Szkoła Podstawowa w Zasowie. Opiekun - Pani Wioletta Gil
Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, nagrodzonym w konkursie „Praca moich marzeń.” Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział a opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Pan Marek Pijar z firmy Trans Południe.
W dniu 8 października, w kolejnej edycji naszego cyklu, odbyło się spotkanie z panią Barbarą Bassarą właścicielką, znanej w Dębicy, cukierni. Wzięli w nim udział uczniowie obu klas III- ich Branżowej Szkoły I Stopnia.
Pani Barbara podzieliła się z uczniami swoją wiedzą i bogatym, czterdziestoletnim doświadczeniem w pracy zawodowej. Przedstawiła młodzieży swoją ścieżkę kariery edukacyjnej, którą również rozpoczynała od szkoły zawodowej. Podkreślając potrzebę ustawicznego kształcenia, zwróciła uwagę, jakie znaczenie w osiąganiu sukcesu ma pracowitość, systematyczność i konsekwencja. Zachęciła uczniów do wykorzystywania każdej chwili do nauki nowych umiejętności, zdobywania wiedzy oraz podejmowania własnych prób i poszukiwań w zawodach, w których się kształcą.
Uczniów zainteresowały również zagadnienia związane z egzaminami zawodowymi, które będą zdawać w bieżącym roku szkolnym. Jako egzaminator Pani Barbara udzieliła rad i wskazówek dotyczących przygotowań i przebiegu samego egzaminu.
Dziękując Pani Barbarze za inspirujące spotkanie, życzymy kolejnych lat wypełnionych zawodowymi sukcesami.
27 września uczniowie klas piątych Kopernika wzięli udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2024, które w tym roku odbyły się na Politechnice Rzeszowskiej. Uczestniczyli w wykładach poświęconych egzaminom maturalnym z poszczególnych przedmiotów. Z zainteresowaniem wysłuchali przedstawionych informacji na temat, czekających ich za kilka miesięcy egzaminów.
Odwiedzili również część wystawienniczą wydarzenia, gdzie mieściły się stoiska uczelni wyższych z regionu i Polski. Mieli okazję osobiście porozmawiać z pracownikami i studentami uczelni, zapoznać się z ofertą edukacyjną, poznać zasady rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Na stoisku wydawnictwa Perspektywy odebrali Informator Maturzysty, który jest swoistym przewodnikiem po studiach a po spotkaniach z uczelniami uzyskali dużo materiałów promocyjnych, gadżetów, broszur i ulotek.
Z pewnością dla osób planujących dalszą karierę akademicką, była to znakomita okazja do zdobycia aktualnych informacji i pomoc w planowaniu swojej kariery na najbliższe lata.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Bogusława Sulisz, Honorata Salwa i Anna Depa.
W dniu 6 czerwca, na zaproszenie Pani Barbary Bassary, właścicielki dębickiej cukierni, odbyło się wyjście uczniów kl. II tfs na spotkanie z pracodawcą. W gościnnych progach cukierni uczniowie dowiedzieli się o, już 40 letniej, historii zakładu, który wpisał się na stałe w pejzaż miasta. Pani Barbara opowiedziała o różnorodności oferowanych wypieków, ciast, ciasteczek i pięknych cukierniczych dekoracji, których autorami są, również nasi obecni i byli uczniowie. Podkreśliła, że wszystkie wyroby cukiernicze są wytwarzane z naturalnych produktów, dzięki czemu mają wyjątkowy smak i wartość.
Miło było spotkać naszego absolwenta, teraz pracownika cukierni, który swoją solidną pracą potwierdza właściwy wybór zawodu i pokazuje pasję, zaangażowanie i pracowitość. Pani Barbara przygotowała niespodziankę i słodki poczęstunek. Uczennice naszej szkoły z kl. III wb, Madzia i Amelia, które odbywają praktykę w cukierni, poczęstowały uczniów pysznymi drożdżówkami i ciasteczkami.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie Grażyna Szczerbińska, Klaudyna Strzok i Anna Depa.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Barbarze za gościnę, pyszne słodkości i podzielenie się swoim doświadczeniem.
W dniu 27 maja, w ramach cyklu Spotkań z pracodawcą, odbyło się spotkanie z Panią Barbarą Bassarą, właścicielką, znanej w Dębicy firmy cukierniczej. Znakomitym wykładem, umiejętnością zainteresowania odbiorców, Prelegentka skupiła uwagę słuchaczy, którymi byli uczniowie z klas III wa i III wb Branżowej Szkoły I Stopnia. Podzieliła się rozległą wiedzą, na temat etapów dochodzenia do mistrzostwa w prowadzeniu własnej firmy. Opowiedziała o swojej drodze edukacyjnej i zawodowej. Podkreśliła istotność determinacji i konsekwencji w realizacji własnych planów i zamierzeń. Zachęciła uczniów do solidnej nauki i stałego poszerzania swojej wiedzy.
Z wykładu, mnóstwo informacji zdobyli nie tylko uczniowie kształcący się w zawodzie cukiernik, ale także przedstawiciele innych zawodów.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Barbarze za przekazaną wiedzę.
Spotkanie przygotowały Panie Agnieszka Malinowska i Anna Depa.
W ostatnich dniach kwietnia w ramach Szkolnych Dni Kariery odbyły się spotkania ze specjalistami z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Rzeszowie oraz Młodzieżowego Centrum Kariery w Dębicy. Uczniowie klas Vtil, V tfs, IV til, II tfs z zainteresowaniem wysłuchali ciekawych prezentacji na temat rynku pracy, jego instytucjach , współczesnych trendach, sprawdzonych źródłach informacji na jego temat, sieci EURES, szerokiej ofercie urzędów pracy, oraz rodzajom wsparcia udzielanego młodym ludziom poszukującym zatrudnienia. Informacje te przedstawiła Pani Urszula Adamczyk z Centrum IPKZ w Rzeszowie.
Doradcy zawodowi z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dębicy – Pani Agnieszka Wozowicz – Kot oraz Pan Sławomir Wiktor, przeprowadzili zajęcia w klasach I wa i I wb na temat zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Przedstawili również ofertę MCK, zapoznali z możliwością uczestnictwa w kursach zawodowych oraz zachęcili do udziału w konkursie „Ogarnij pasję i zostań fachowcem”.
Kolejnym etapem Szkolnych Dni Kariery, będą spotkania ze specjalistami z Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy.
Wszystkim prelegentom serdecznie dziękujemy za podzielenie się wiedzą i swoim doświadczeniem.
Będzie ona z pewnością przydatna w skuteczniejszym poruszaniu się po otwartym rynku pracy.
Rozpoczęła się tegoroczna edycja Salonów Ósmoklasisty. Kopernik wziął udział w jej inauguracji zorganizowanej dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych z terenu miasta Dębicy. Na przygotowanym stoisku, przedstawiliśmy ofertę edukacyjną szkoły, film o Koperniku oraz umiejętności zawodowe naszych uczniów kształcących się w zawodzie technik usług fryzjerskich. Dziewczęta z klasy III tf zapraszały Ósmoklasistów do wykonania wiosennej fryzury. Bardzo dziękujemy, zaangażowanym w promocję Kopernika, uczniom i uczennicom z klas IV tf i III til za godne reprezentowanie szkoły w tym ważnym wydarzeniu.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie Agnieszka Malinowska i Anna Depa.
Ósmoklasistów zachęcamy do dołączenia do naszej społeczności.
To doskonała szkoła także dla Was!
W dniu 22 marca uczniowie kl. III til, III tfs oraz II ti uczestniczyli w spotkaniu z doradcami zawodowymi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Rzeszowie, podczas którego mieli możliwość wypróbowania nowoczesnych technologii i skorzystania z gogli VR. Uczniowie obejrzeli specjalistyczne filmy i korzystali z aplikacji 180 o, które, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, pozwoliły na całkowite zanurzenie się w wirtualny świat wybranego zawodu. W tej wirtualnej przestrzeni uczniowie, dzięki specjalnym kontrolerom, mogli samodzielnie wykonywać czynności charakterystyczne dla danego zawodu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło zaprezentować zawody w bardzo atrakcyjny a jednocześnie zrozumiały sposób.
Dziękujemy znakomitej ekipie specjalistów z WUP, dzięki którym, zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów, przysporzyły wszystkim sporo radości oraz były cenną pomocą w zapoznawaniu się ze światem zawodów.
Uczniowie kształcący się głównie w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych z klas pierwszych i trzecich branżowej szkoły I stopnia, z wielkim zainteresowaniem wysłuchali przedstawionych przez Gościa informacji na temat m.in. specyfiki branży motoryzacyjnej, cech pracownika cenionych przez pracodawców, wyznaczników osiągnięcia sukcesu w branży. Byli bardzo zaciekawieni poruszanymi tematami, chętnie zadawali pytania, dyskutowali. Czerpali z bogatego doświadczenia prelegenta, który chętnie dzielił się swoją wiedzą.
Bardzo dziękujemy panu Markowi za poświęcony czas i rzetelne przedstawienie uczniom branży, którą reprezentuje. Spotkanie zorganizowały pani Agnieszka Malinowska i pani Anna Depa.
W dniu 22 lutego 2024 r uczniowie z klas IV til. IV tfs, III ts I III til uczestniczyli w XVIII Podkarpackich Tarach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy, które odbyły się na Hali Podpromie w Rzeszowie.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których zapoznali się z ofertą Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Z zaciekawieniem wysłuchali wykładu: Współczesne zagrożenia a kryminalistyka, przygotowanego przez WSPIA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Boeing Poland Engineering And Technology Center.
W części wystawienniczej młodzież odwiedziła stoiska uczelni wyższych z całej Polski oraz zapoznała się z profilem zawodowym i ofertą zatrudnieniową firm polskich i europejskich.
Blisko pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami, wyposażona w foldery, ulotki, broszury i gadżety reklamowe a przede wszystkim w ważne informacje, w dobrych humorach wróciła autokarem do Dębicy.
Wyjazd zorganizowały panie Agnieszka Malinowska i Anna Depa. Opiekę na uczniami sprawowała także pani Honorata Salwa.
Dziękujemy za radość i wzruszenia, których nam dostarczyliście.
Nagrody w konkursie „Praca moich marzeń” ufundowało Starostwo Powiatowe w Dębicy. Uroczyste ich wręczenie odbyło się 19 grudnia, podczas Dnia Kariery.
Z przyjemnością ogłaszamy, że wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - Lena Gruszowska - Szkoła Podstawowa w Chotowej - Opiekun Pani Violetta Wodzińska
II miejsce - Fabian Barnaś - Szkoła Podstawowa w Latoszynie - Opiekun Pani Barbara Polniaszek
Równorzędne II miejsce - Weronika Wójcik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Jodłowej - Opiekun Pani Ewa Nowak
III miejsce - Aleksandra Kruszyńska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy - Opiekun Pani Magdalena Hadała – Filip
Równorzędne III miejsce - Natan Mroczka - Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy – Opiekun Pani Urszula Maź
Wyróżnienie - Karolina Machaj - Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej - Opiekun Pani Barbara Polniaszek
Wyróżnienie - Aleksandra Kochanowska - Szkoły Podstawowa w Chotowej - Opiekun Pani Violetta Wodzińska
Wyróżnienie - Agnieszka Maczuga - Szkoła Podstawowa nr 2 w Jodłowej - Opiekun Pani Ewa Nowak
Wyróżnienie - Kacper Kocoł - Szkoła Podstawowa w Pustkowie Osiedlu - Opiekun Pani Dorota Stańczyk
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym laureatom konkursu.
Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w następnym roku.
XII Dzień Kariery w Koperniku
19 grudnia w Koperniku odbył się Dzień Kariery. Zorganizowane już po raz dwunasty, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Dębicy wydarzenie, zgromadziło uczennice i uczniów klas VIII szkół podstawowych Powiatu Dębickiego. Hasło tegorocznej edycji: „Twój wybór, twój zawód, twój sukces...”, wskazywało myśl przewodnią konferencji, jaką stanowiły wybory edukacyjno – zawodowe stojące przed tegorocznymi ósmoklasistami. Po przywitaniu przybyłych gości i prelegentów przez Dyrektora Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy Panią Renatę Ziębę oraz uroczystym otwarciu Dnia Kariery przez Starostę Powiatu Dębickiego Pana Piotra Chęćka, prelegenci przedstawili swoje prezentacje.
Przed młodym audytorium wystapili w kolejności:
1. Pan Marek Ognisty – Firma Bipred – „Sztuczna inteligencja w edukacji - szanse, zagrożenia, wyzwania...”
2. Pani Anna Wilczyńska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy – „Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych w Powiecie Dębickim.”
3. Pani Barbara Pocheć – doradca zawodowy, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Dębicy – „Świadomie wybrać – osobowość, charakter, temperament jako czynniki wyboru zawodu.”
4. Pan Sławomir Wiktor – doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Dębicy – „Zainteresowania, predyspozycje, talenty – kierunkowskazy decyzji edukacyjnych.”
5. Pani Natalia Adamczak - Babiarz, Pani Ewa Selwa – doradcy zawodowi, Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy – „ Rynek pracy wobec wyzwań przyszłości.”
Uwaga uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu dębickiego!!
Rozpoczęła się VIII edycja Powiatowego Konkursu „ Praca moich marzeń”!
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy
oraz Starostwo Powiatowe w Dębicy.
Zachęcamy do zapoznania się Regulaminem oraz niezbędną konkursową dokumentacją.
Cenne nagrody czekają.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie. :)
W dniu 28 września uczniowie klas maturalnych V tfs i V til wzięli udział w Podkarpackim Salonie Maturzystów, który odbył się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Maturzyści uczestniczyli zarówno w inauguracji Salonu jak również w szeregu wykładów dotyczących egzaminów maturalnych z języka polskiego, matematyki, języków obcych, geografii, biologii, fizyki. Każdy według potrzeb i naukowych zainteresowań, miał możliwość zdobyć cenne informacje, które bardzo się przydadzą na maturze.
Na przygotowanych przez uczelnie wyższe z regionu Polski, stoiskach, uczniowie mogli uzyskać informacje o ich ofercie edukacyjnej, zdobyć foldery, ulotki i drobne gadżety promujące. Otrzymali również wartościowy Informator dla Maturzystów 2024 wydawnictwa Perspektywy, który stanowi kompendium wiedzy o maturze i studiach.
Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach, rozmawiali z pracownikami uczelni i studentami, nawiązywali relacje. Pozyskane przez nich informacje będą z pewnością stanowić pomoc w planowaniu osobistej ścieżki rozwoju edukacyjno – zawodowego.
Piękna pogoda dodatkowo umiliła tę wycieczkę, Wyjazd zorganizowały Panie: Lucyna Maziarka, Małgorzata Proczek – Sroka, Anna Depa. Opiekę nad uczniami sprawowałą również pani Urszula Nowak.
Szkoła Branżowa okiem pracodawcy
Bardzo atrakcyjną ofertą Kopernika jest nauka w Branżowej Szkole I Stopnia. Atutom tego typu klas poświęciliśmy odrębny artykuł.
Dziś chcemy Wam przedstawić sytuację młodocianych pracowników - a takimi stają się uczniowie klas pierwszych Szkoły Branżowej I Stopnia - patrząc okiem pracodawcy.
Moim rozmówcą jest Marek Muzyka - właściciel firmy INTER TYRES w Dębicy.
Czym zajmuje się Pana firma i jakiego zawodu uczą się w niej uczniowie?
INTER TYRES Sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług motoryzacyjnych na terenie miasta Dębica w zakresie napraw, obsługi eksploatacyjnej i wymiany opon do samochodów osobowych i dostawczych. Oferta warsztatowa skierowana jest do klientów wszystkich marek samochodowych i obejmuje takie usługi jak:
- komputerową diagnostykę stanu technicznego pojazdu i ustalenie rodzaju usterki przy pomocy komputerowych interfejsów i stosownego oprogramowania
- sprawdzanie geometrii i ustawianie prawidłowej zbieżności kół
- naprawy mechaniczne uszkodzonych elementów samochodu
- okresowe przeglądy eksploatacyjne, wymiana płynów i olej
- serwis i naprawę klimatyzacji w samochodach
- wymianę opon.
W naszej firmie szkolimy uczniów w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych.
Każdy chętny do wykonywania zawodu mechanika pojazdów samochodowych może znaleźć swoje miejsce pracy i realizować swoje marzenia i pasje, wybierając ten zawód. Mechanik samochodowy to zawód, który jest perspektywiczny, dobrze płatny i mogący spełniać i realizować ambicje młodego człowieka. Nie ma problemów z zatrudnieniem. Co jest ważne, zawód ten kojarzący się z brudną i ciężka pracą przy smarach i olejach, to tylko część prawdy. Osoby z pasją informatyczną i elektroniczną mają ogromne możliwości rozwijania swoich umiejętności, ponieważ duża część zakresu wykonywanych czynności w naszym serwisie, opiera się na pracy komputera i diagnozie komputerowej, oraz pracy przy oprogramowaniu. Nie jest wymagana duża sprawność fizyczna i siła. Coraz częściej kobiety realizują się w tym zawodzie, gdzie doskonale dają sobie radę.
Jak wygląda dzień pracy młodocianego pracownika na praktykach zawodowych? Co należy do jego obowiązków?
Każdy pracownik młodociany przechodzi szkolenie stanowiskowe ze szczególnym naciskiem na szkolenie z zakresu BHP. W, wyznaczonym harmonogramem, dniu pracy, zaczyna pracę w stroju roboczym. W czasie szkolenia stanowiskowego nacisk położony jest na omówienie szczegółowych obowiązków ucznia, od momentu przygotowania miejsca pracy, stosownego ubioru, wykonywania poleceń mechaników, po zakończenie pracy na danym stanowisku.
Uczeń zapoznaje się z instrukcją i wykonuje wszystkie polecenia przełożonych. Organizacja dnia pracy obejmuje czas pracy, przerwy na spożycie posiłku i czas na instrukcje.
Na jakie cechy charakteru i osobowości pracodawcy zwracają szczególną uwagę u uczniów - młodocianych pracowników?
Jako najważniejsze cechy charakteru przyszłego mechanika wskazałbym samodzielność, odpowiedzialność i chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, ponieważ rozwój motoryzacji jest bardzo
szybki. Istotnym elementem charakteru jest umiejętność pracy zespołowej.
Jak wygląda opieka nad uczniem ze strony pracodawcy?
Uczeń realizuje program szkoleniowy, oparty o praktyczną naukę zawodu w oparciu o podpisaną umowę o pracę z pracownikami młodocianymi na okres 3 lat. Uczeń praktycznej nauki zawodu chroniony jest przepisami wynikającymi z Kodeksu Pracy. Pracuje w wymiarze zależnym od roku nauki, pod opieką wykwalifikowanych opiekunów i mechaników - mistrzów w swoim zawodzie. Staramy się, aby uczeń poznał od strony praktycznej cały zakres czynności wykonywanych przez nasz serwis. To pozwala mu podjąć decyzję lub utwierdzić w przekonaniu jaki rodzaj napraw jest mu najbliższy i w czym chciałby się specjalizować w przyszłości. Uczeń nie wykonuje samodzielnie
napraw, jedynie pod nadzorem doświadczonego mechanika.
Jak wygląda opieka nad uczniem ze strony pracodawcy?
Uczeń po zakończeniu praktyki, przystępuje do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną i po pozytywnym zdaniu egzaminu z części teoretycznej i praktycznej uzyskuje możliwość i prawo wykonywania zawodu mechanika pojazdów samochodowych. Należy jednak pamiętać, że to dopiero początek przygody z tym zawodem. Niezbędne jest jeszcze doświadczenie zawodowe, które może nabyć wyłącznie wykonując ten zawód. Bardzo często młodociany pracownik po zdaniu egzaminu dostaje ofertę pracy na normalny etat od swego pracodawcy.
Czy, Pana zdaniem, nauka w szkole branżowej jest dobrą propozycją dla ósmoklasistów, przed którymi stoi teraz wybór dalszej edukacji?
Tak, moim zdaniem połączenie nauki w szkole z praktyczną nauką zawodu u pracodawcy jest jedną z najlepszych opcji znalezienia dobrej pracy i świadomego wyboru zawodu. Uczeń po odbyciu nauki w szkole branżowej ma pełną świadomość i wiedzę na temat zawodu, który będzie wykonywał. Nabędzie również doświadczenia i zetknie się bezpośrednio z realiami wybranego zawodu. Po ukończeniu szkoły branżowej, nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy, zaś od strony pracodawcy taki pracownik jest dużo lepszym wyborem od kandydatury pracownika bez doświadczenia.
Bardzo dziękuję Panu za rozmowę i cenne spostrzeżenia ze strony przedstawiciela pracodawców.
Rozmowę przeprowadziła Anna Depa - doradca zawodowy
Gdy, analizując rynek pracy, szukacie zawodu, który byłby zawodem przyszłości, na pewno spotkaliście się z nazwą logistyk. Od wielu już lat wymieniany on jest w czołówce zawodów
deficytowych, czyli takich, na które jest duże zapotrzebowanie. Tylko Kopernik, spośród wszystkich szkół w powiecie, ma ten zawód w swojej ofercie!
Dziś przybliżamy pracę technika logistyka. Specjalnie dla Was rozmowa z Mieczysławą Mardeusz - nauczycielem przedmiotów logistycznych w Koperniku.
Czym się zajmuje technik logistyk?
Przede wszystkim technik logistyk zajmuje się obsługą klienta, określaniem zapotrzebowania na surowce, materiały, towary, kontrolą zapasów w magazynach, organizowaniem procesów produkcyjnych, handlowych, usługowych. W skrócie można powiedzieć, że logistyk: planuje, zarządza, organizuje i kontroluje.
Czego uczą się uczniowie w szkole na przedmiotach zawodowych?
Zakres wiedzy jest szeroki. Wymienię tylko najważniejsze zagadnienia:
• przygotowanie dokumentacji logistycznej,
• negocjowanie umów z partnerami,
• określanie kosztów,
• organizowanie produkcji, magazynowania i dystrybucji towarów,
• dobieranie i organizowanie procesów transportowo-spedycyjnych,
• organizowanie gospodarki odpadami
a wszystko uzupełnione językiem obcym zawodowym.
Co oznacza termin klasa patronacka?
Klasa patronacka to inaczej objęcie opieką pewnej grupy młodzieży i wspieranie jej w kształceniu w danym zawodzie przez konkretne przedsiębiorstwo branżowe. W przypadku naszej szkoły logistycy są objęci patronatem firmy Trans Południe z Podgrodzia, OMEGA Pilzno oraz firmy LOT AMS Spółka z o.o. w Warszawie. Współpraca opiera się na spotkaniach na lekcjach w szkole ze specjalistami, wycieczkach do tychże zakładów, przyjmowaniu naszych uczniów na praktyki zawodowe.
Jakie umiejętności są ważne w pracy technika logistyka?
Osoba pracująca jako logistyk powinna posiadać umiejętności negocjatorskie, organizatorskie i planistyczne. Dodatkowym atutem będzie komunikatywność i umiejętność pracy w zespole oraz znajomość języków obcych, która ułatwi kontakty z zagranicznymi kontrahentami. Ponadto logistyk powinien być odpowiedzialny, cierpliwy i dokładny.
Witam wszystkich Ósmoklasistów!
Dziś kolejna rozmowa z naszego cyklu, w którym prezentujemy Wam kierunki kształcenia Kopernika.Zawód technika informatyka inspiruje od wielu lat rzesze młodych ludzi, którzy wiążą z nim swoją zawodową przyszłość. Utrzymuje się on od dawna na szczycie najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie od dziś wiadomo, że Polacy należą do grona najwybitniejszych informatyków na świecie. To dziedzina, która otwiera naprawdę różnorodne szanse i możliwości zrealizowania swojej zawodowej pasji. Żeby tak się mogło stać potrzeba zarówno talentu ale i bardzo solidnej nauki i pracy oraz nieustannego doskonalenia swoich umiejętności.
Rozmawiam z Panią Marzeną Kowalczyk - nauczycielem przedmiotów informatycznych w Koperniku.
Jakie predyspozycje zawodowe są ważne w pracy technika informatyka?
Najlepszym kandydatem na technika informatyka jest osoba spełniająca następujące wymagania: przede wszystkim posiada zdolności do nauk ścisłych, a zwłaszcza matematyki, umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do problemów, a także zdolność koncentracji czy dobrą pamięć. Część zadań zawodowych wymaga pracy samodzielnej, indywidualnego podejmowania decyzji oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Wskazane są uzdolnienia techniczne. Konieczna jest elastyczność i umiejętność pracy w szybkim tempie, często pod presją.
Odwiedza nas 175 gości oraz 0 użytkowników.