Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

Rozmawiamy o zawodach: technik informatyk

Dziś kolejna rozmowa z naszego cyklu, w którym prezentujemy Wam kierunki kształcenia Kopernika.

Zawód technika informatyka inspiruje od wielu lat rzesze młodych ludzi, którzy wiążą z nim swoją zawodową przyszłość. Utrzymuje się on od dawna na szczycie najbardziej poszukiwanych zawodów.

Nie od dziś wiadomo, że Polacy należą do grona najwybitniejszych informatyków na świecie. To dziedzina, która otwiera naprawdę różnorodne szanse i możliwości zrealizowania swojej zawodowej pasji. Żeby tak się mogło stać potrzeba zarówno talentu ale i bardzo solidnej nauki i pracy oraz nieustannego doskonalenia swoich umiejętności.

Rozmawiam z nauczycielem przedmiotów informatycznych w Koperniku.

Jakie predyspozycje zawodowe są ważne w pracy technika informatyka?

Najlepszym kandydatem na technika informatyka jest osoba spełniająca następujące wymagania: przede wszystkim posiada zdolności do nauk ścisłych, a zwłaszcza matematyki, umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do problemów, a także zdolność koncentracji czy dobrą pamięć. Część zadań zawodowych wymaga pracy samodzielnej, indywidualnego podejmowania decyzji oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Wskazane są uzdolnienia techniczne. Konieczna jest elastyczność i umiejętność pracy w szybkim tempie, często pod presją.

Czego uczniowie uczą się w szkole na przedmiotach zawodowych?

Wybierając kierunek technik informatyk, uczeń zdobędzie wiedzę i umiejętności w obszarze montażu komputerów, instalacji, konfiguracji i administrowania systemami operacyjnymi, sieci komputerowych, baz danych oraz projektowaniu stron internetowych oraz programowaniu aplikacji internetowych. 

Jakie możliwości zawodowego rozwoju daje zawód technik informatyk?

Po ukończeniu szkoły średniej absolwent może zdecydować, czy kontynuować naukę na studiach wyższych ukierunkowanych w konkretnym obszarze informatyki, czy podjąć pracę, czy rozpocząć własną działalność gospodarczą związaną z branżą IT.

Gdzie może znaleźć pracę absolwent tego kierunku po ukończeniu szkoły? 

W dzisiejszych czasach każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo wykorzystuje technologię komputerową. Branża IT jest jedną z najszybciej rosnących branż w Polsce. Zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy utrzymuje się bardzo duże zapotrzebowanie  na kompetentnych pracowników sektora branży technologii informatycznych. Prognozy rynku pracy wskazują, że zawód informatyka będzie nadal utrzymywał się na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców. Rozwój młodego człowieka w tym kierunku roztacza przed nim perspektywę na odniesienie zawodowego i życiowego sukcesu. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją dając im powód do zadowolenia i samorealizacji.

O wypowiedź na temat zawodu technik informatyk zapytałam również Daniela Lechwara - absolwenta klasy IV ti.

Daniel, jakie Ty widzisz możliwości swojego rozwoju w zawodzie technik informatyk?

Wybierając kierunek technik informatyk kierowałem się dobrem własnej przyszłości. W otaczającym nas świecie dostrzegłem, iż w każdej dziedzinie życia, nawet w mikroprzedsiębiorstwach wykorzystuje się technologię komputerową. Jest to branża najszybciej rozwijająca się w Polsce, a większość ofert na rynku pracy jest związana z tą działalnością. To także spełnienie moich marzeń o kreatywnej, dającej satysfakcję pracy. Wybór tego kierunku kształcenia pozwala mi zdobyć umiejętności instalowania systemów operacyjnych, tworzenia witryn graficznych, budowania i administrowania sieciami komputerowymi, a to czyni ze mnie „ cyfrowego nomada”, dzięki czemu będę mógł łączyć zdalną pracę z realizacją pasji życiowych.

Polecam zawód technika informatyka młodszym kolegom, którzy szukają zawodu z przyszłością. Ucząc się w Zespole Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy spotkacie profesjonalną kadrę, która doskonale przygotuje Was do startu w zawodową przyszłość. Nasza szkoła to także miła, przyjazna atmosfera oraz indywidualne podejście do ucznia.

Pamiętajcie! „ Są miejsca, czasy, ludzie, których się nie zapomina…” To właśnie my!

To prawda! Nasza szkoła jest rzeczywiście wyjątkowa! :)

Bardzo dziękuję Państwu za rozmowę!

Rozmawiała Anna Depa - doradca zawodowy

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com