Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.
 
Rozmawiamy o zawodach: technik logistyk

Ósmoklasiści i Rodzice!

Gdy, analizując rynek pracy, szukacie zawodu, który byłby zawodem przyszłości, na pewno spotkaliście się z nazwą logistyk. Od wielu już lat wymieniany on jest w czołówce zawodów deficytowych, czyli takich, na które jest duże zapotrzebowanie.

Tylko Kopernik, spośród wszystkich szkół w powiecie, ma ten zawód w swojej ofercie!

Dziś przybliżamy pracę technika logistyka.

Specjalnie dla Was rozmowa z Mieczysławą Mardeusz - nauczycielem przedmiotów logistycznych w Koperniku.

Czym się zajmuje technik logistyk?

Przede wszystkim technik logistyk zajmuje się obsługą klienta, określaniem zapotrzebowania na surowce, materiały, towary, kontrolą zapasów w magazynach, organizowaniem procesów produkcyjnych, handlowych, usługowych.

 

W skrócie można powiedzieć, że logistyk: planuje, zarządza, organizuje i kontroluje.

Czego uczą się uczniowie w szkole na przedmiotach zawodowych?

Zakres wiedzy jest szeroki. Wymienię tylko najważniejsze zagadnienia:

  • • przygotowanie dokumentacji logistycznej,
  • • negocjowanie umów z partnerami,
  • • określanie kosztów,
  • • organizowanie produkcji, magazynowania i dystrybucji towarów,
  • • dobieranie i organizowanie procesów transportowo-spedycyjnych,
  • • organizowanie gospodarki odpadami

a wszystko uzupełnione językiem obcym zawodowym.

Co oznacza termin klasa patronacka?

Klasa patronacka to inaczej objęcie opieką pewnej grupy młodzieży i wspieranie jej w kształceniu w danym zawodzie przez konkretne przedsiębiorstwo branżowe. W przypadku naszej szkoły logistycy są objęci patronatem firmy Trans Południe z Podgrodzia oraz firmy LOT AMS Spółka z o.o. w Warszawie. Współpraca opiera się na spotkaniach na lekcjach w szkole ze specjalistami, wycieczkach do tychże zakładów, przyjmowaniu naszych uczniów na praktyki zawodowe.

Jakie umiejętności są ważne w pracy technika logistyka?

Osoba pracująca jako logistyk powinna posiadać umiejętności negocjatorskie, organizatorskie i planistyczne. Dodatkowym atutem będzie komunikatywność i umiejętność pracy w zespole oraz znajomość języków obcych, która ułatwi kontakty z zagranicznymi kontrahentami. Ponadto logistyk powinien być odpowiedzialny, cierpliwy i dokładny.

Jakie są szanse na zatrudnienie dla absolwentów tego kierunku po szkole? Czy to jest zawód przyszłości?

Technik logistyk to zdecydowanie zawód z przyszłością! Zatrudnienie może znaleźć praktycznie w każdej branży, w przemyśle, handlu, usługach, dystrybucji, transporcie i spedycji oraz jednostkach administracji samorządowej.

Najczęściej zajmowane stanowiska pracy przez logistyków to:

spedytor,

specjalista ds. zarządzania zapasami,

magazynier,

specjalista ds. planowania,

specjalista ds. transportu i spedycji,

specjalista ds. logistyki miejskiej,

specjalista ds. celnych i transportu międzynarodowego.

Należy zwrócić uwagę, że nawet w obecnym czasie pandemii i pewnego wyhamowania gospodarki, firmy nadal poszukują logistyków do magazynów, centrów dystrybucji, firm kurierskich, handlu internetowego.

O swoje spostrzeżenia na temat zawodu technik logistyk zapytałam Adriana Wołowca - tegorocznego maturzystę, absolwenta kl. IV tl.

Adrian, a jak Ty postrzegasz zawód, technika logistyka?

Zawód technika logistyka jest spełnieniem moich marzeń o ciekawej pracy, w której zawsze coś się dzieje, nie ma w niej monotonii, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Jestem bardzo zadowolony z tego, że przeszło 4 lata temu wybrałem naszą szkołę, która jako jedyna w powiecie umożliwia naukę w tym właśnie zawodzie. Logistycy są potrzebni praktycznie w każdej branży, dlatego po ukończeniu szkoły nie będę miał problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej mnie pracy chociażby w zakładzie produkcyjnym, firmie spedycyjnej, czy w magazynie. Wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na logiczne myślenie, przedsiębiorczość, zdolność analizy danych, umiejętność planowania czy elementy zarządzania i marketingu potrzebny jest logistyk. Z czystym sercem polecam ten zawód młodszym kolegom, którzy stoją przed wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej. Ucząc się w zawodzie technika logistyka będziesz czerpał ogromną satysfakcję i przyjemność z pozyskiwanej wiedzy i umiejętności, a późniejszą pracę będziesz traktował jak dobrą zabawę, a nie przykry obowiązek.

To najlepsza rekomendacja. Bardzo dziękuję Państwu za rozmowę.

Rozmowę przeprowadziła Anna Depa - doradca zawodowy

 

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com