"Dzień Zdrowia" u Kopernika
Zespół Szkół Nr 4 w Dębicy , w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, zorganizował akcję pod hasłem: " Dzień Zdrowia". Poruszana na spotkaniu tematyka, które odbyło się w dniu 15 październik 2013r. dotyczyła profilaktyki raka piersi. Odbiorcami były uczennice z kl. III a i III b ZSZ. Łącznie wzięło w nim udział 18 dziewcząt.
Zaproszona na spotkanie Pani Ewa Rusin – położna środowiskowa rodzinna, zapoznała z profilaktyką chorób nowotworowych raka piersi. Poprowadziła warsztaty samobadania piersi, podczas których uczennice miały możliwość na fantomach nauczyć się badania piersi i wyczuwania w nich zmian patologicznych oraz porozmawiać na temat samokontroli i badań profilaktycznych.
W spotkaniu uczestniczyła również szkolna higienistka Pani Halina Książek, która dokonywała chętnym uczennicom pomiaru wagi i ciśnienia krwi.
Każda z uczennic uczestnicząca w spotkaniu otrzymała pakiet materiałów edukacyjno – informacyjnych i ulotek dotyczący poruszanych kwestii. Materiały te szkoła pozyskała dzięki uprzejmości Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, jak również Stowarzyszeniu Europa Donna Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi, do którego należą pomysłodawczynie spotkania. Omawiane tematy, tak istotne dla zdrowia każdej kobiety, bardzo zainteresowały wszystkie obecne na spotkaniu uczennice. Z pewnością przyczyni się to do wzrostu ich świadomości i zwiększy czujność w tej delikatnej i bardzo ważnej sprawie.
Opracowały: Anna Depa i Małgorzata Bokota
Dzień Nauczyciela
W dniu 11 października 2013 roku odbyła się Uroczysta Akademia szkolna z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Aby uświetnić ten wyjątkowy dzień, potocznie zwany Dniem Nauczyciela uczniowie klasy II WC oraz II WA pod kierunkiem wychowawców przygotowali program artystyczny. Podczas uroczystości, po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się gala wręczenia Nauczycielskich Oskarów. W wydarzeniu towarzyszyły niezwykłe emocje. Następnie uczniowie złożyli życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracowników szkoły. Do podziękowań Samorząd Uczniowski dołączył symboliczne kwiaty.
Wycieczka na Polanę Kałużówka
W dniu 9.10.2013r uczniowie IV Technikum uczestniczyli w wycieczce klasowej na Polanę Kałużówka pod opieką pani Agnieszki Hodor i pani Małgorzaty Proczek-Sroki. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym w leśniczówce Nadleśnictwa Berdech.
Opracowała: Agnieszka Hodor
Wycieczka ekologiczno-przyrodnicza do Rezerwatu Przyrody "Torfy"
8 października 2013 roku uczniowie klasy I i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Nr 4 w Dębicy wzięli udział w wycieczce ekologiczno- przyrodniczej do Rezerwatu Przyrody "Torfy" w Głowaczowej.
Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z biotypem torfowiska boru bagiennego i gatunkami chronionymi roślin. Młodzież wykazała duże zainteresowanie florą i fauną na terenie torfowiska. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym w ośrodku rekreacyjnym w Chotowej.
Opracowali: Honorata Salwa, Ewelina Żyłka, Beata Krupa i Tomasz Szewczyk
Nasi uczniowie na targach edukacyjnych
Nasi maturzyści – uczniowie klasy technik spedytor i technik usług fryzjerskich wzięli udział wPodkarpackich Spotkaniach Edukacyjnych, które odbyły się w ZSE w Dębicy, której patronat objął Starosta Powiatu Dębickiego Władysław Bielawa.
Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną wybranych uczelni wyższych naszego województwa jak również kraju, między innymi: Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Muzycznej w Łodzi, Akademii Zdrowia w Rzeszowie.
Uczniowie z zaciekawieniem oglądali prezentacje uczelni, rozmawiali ze studentami - przedstawicielami poszczególnych kierunków, zbierali informacje , które będą przydatne przy podejmowaniu przez nich decyzji odnośnie dalszej drogi edukacyjno – zawodowej.
Opracowały: Anna Depa i Agnieszka Hodor
Konkurs plastyczny - Honorowe Krwiodawstwo
Z okazji jubileuszu 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce i 30-lecia Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa w Dębicy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII konkursie plastycznym pt. " Honorowe krwiodawstwo".
Wyróżnienie uzyskały uczennice klas drugich wielozawodowych: Kinga Gołębiewska, Genowefa Cebula oraz Agnieszka Smagała.
|
|
|
Opracowała: Joanna Hajec
Szlakiem partyzantów
27 września 2013 roku młodzież naszej szkoły z klasy I technik usług fryzjerskich, technik informatyk i technik spedytor wraz z wychowawcą panią Agnieszką Malinowską i opiekunami panią Honoratą Salwa i panią Eweliną Żyłką uczestniczyła w VI Rajdzie Historycznym KRYPT. DESER 2013 "Szlakiem partyzanckim II zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica". Odbył się on w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Patrole ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu przemierzyły trasę ponad 13km wykonując po drodze różne zadania terenowe, podczas których musieli się wykazać inteligencją, sprawnością, ogólną orientacja w terenie i umiejętnością pracy w grupie. W trakcie realizacji zadań patrole otrzymywały punkty za treść wykonywanych zadań- odpowiedzi, sprawność w pokonywaniu przeszkód oraz zachowanie zasad fair play.
Młodzież naszej szkoły działając pod kryptonimem "SŁAWA" spisała się na medal zdobywając zaszczytne drugie miejsce. Uczniowie klasy pierwszej mimo, że znają się zaledwie od miesiąca okazali się niezwykle zgraną drużyną. Zadania postawione przed nimi pokazały, że mogą na siebie liczyć w różnych trudnych sytuacjach.
Opracowała: Agnieszaka Malinowska
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 jak co roku " Sprzątają Świat"
W dniu 23 września 2013r. uczniowie klasy II Tfs oraz IV Tf wzięli udział w akcji " Sprzątanie Świata". Nad ich bezpieczeństwem czuwało czterech opiekunów: pani Ewelina Żyłka, pani Honorata Salwa, pani Beata Krupa oraz pan Tomasz Szewczyk.
W tym roku akcja ta odbyła się pod hasłem: "Odkrywamy czystą Polskę- Ład i porządek w lasach". Uczniowie wraz z nauczycielami z zaangażowaniem zbierali śmieci w Nadleśnictwie Berdech. Leśniczy – pan Tomasz Ryba zaopiekował się całą grupą porządkowych .W nagrodę uczniowie zasiedli przy ognisku, aby wspólnie odpocząć w leśniczówce.Akcja "Sprzątanie Świata", mimo deszczowej pogody, przebiegła pomyślnie.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Dębicy za zorganizowanie wartościowej akcji.
Opracowała: Ewelina Żyłka
Staże naszych uczniów u pracodawców
|
|
W ramach projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pięciu uczniów II klasy Technikum Zespołu Szkół Nr 4 w zawodzie technik spedytor uczestniczyło w 150-godzinnych stażach w trzech firmach spedycyjno – transportowych: Trans Południe Sp.zo.o.- 2 uczniów, Podkarpacki Park Logistyczny Omega Pilzno – 2 uczniów oraz Międzynarodowy i Krajowy Transport Drogowy Hay-TRUCK – 1 uczeń. Staże odbywały się w terminie od 5 do 30 sierpnia 2013r.
Głównym celem stażu było zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku spedytora. Uczniowie mieli swoich opiekunów ze strony Pracodawcy, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem stażu oraz przekazywali im swoją wiedzę i umiejętności. Nad prawidłowym przebiegiem stażu czuwał również opiekun stażu ze strony szkoły, którym była pani Honorata Salwa. Stażyści zostali zapoznani ze strukturą i sposobem działania firm spedycyjnych oraz z zasadami zachowania bezpieczeństwa.
Uczniowie, dzięki odbyciu stażu, dowiedzieli się jak naprawdę wygląda praca na stanowisku spedytora w profesjonalnej firmie spedycyjnej oraz mieli możliwość zastosowania zdobytej wiedzy teoretycznej z zakresu planowania i organizowania przewozów, rozliczeń z kontrahentami i kierowcami, weryfikacji reklamacji oraz sporządzania dokumentacji.
Zarówno pracodawcy jak i uczniowie są bardzo zadowoleni z odbytych staży. Wszyscy stażyści otrzymali ocenę celującą od swoich opiekunów.
Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęty!
2 września 2013 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy rozpoczęli nowy rok szkolny. Tradycyjnie uroczystą akademię poprzedziła Msza święta w kościele św. Jadwigi. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek, ogłaszający rozpoczęcie roku.
Dyrektor szkoły, Pani Renata Zięba powitała gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, powracających z wakacyjnego wypoczynku uczniów i nauczycieli, przedstawiła nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole i wychowawców.
Wszystkim uczniom, a w szczególności klas pierwszych technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, życzyła sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich celów, nauczycielom - satysfakcji z pracy, sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, wiele radości i optymizmu. Uczniowie z nostalgią wspominali wakacje, ale też z radością powitali nowe szkolne zadania.
W części artystycznej nie zabrakło nawiązania do 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która była okazją do chwili refleksji nad tragiczną historią Polski.
Społeczność szkolna została również poinformowana o realizacji projektu systemowego "Podkarpacie stawia na zawodowców" realizowanego przez Powiat Dębicki w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie, do którego nasza szkoła przystąpiła w lipcu 2013 roku. W sierpniu br. dziesięciu uczennic i uczniów naszej szkoły odbyło staże u lokalnych pracodawców. Ponadto planuje się przeprowadzenie praktyk uczniowskich, zajęć pozalekcyjnych z grafiki komputerowej oraz języka angielskiego zawodowego, a także modernizację pracowni językowej i utworzenie mobilnej pracowni komputerowej.
Rekrutacją do projektu zajmuje się szkolny koordynator Pani Grażyna Szczerbińska.
Kopernik pomaga podopiecznym Hospicjum!
"Człowiek jest nie tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób "twórcą samego siebie".
Jan Paweł II
Tak brzmiało motto tegorocznej akcji charytatywnej. Uczniowie i słuchacze Zespołu Szkół Nr 4 już po raz kolejny kwestowali na rzecz Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Dębicy. Nauczyciele, młodzież i słuchacze naszej szkoły dzielili się z potrzebującymi oferując bezinteresowną pomoc. Kwesty odbywały się bezpośrednio na terenie placówki jak i poza nią. Dziękujemy wszystkim za udział akcji.
" Pomagamy na święta"
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Godne Dzieciństwo". Tym razem to uczniowie 3 klasy technikum spedycyjnego i fryzjerskiego- Patrycja Żmuda, Patrycja Taźbirek, Barbara Kubisztal oraz Piotr Sumień- poświęcili swój czas 22 marca 2013, aby pomóc potrzebującym.
|
|
|
Dzień Otwarty w "Koperniku"
21 marca był Dniem Otwartym w Zespole Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy. Odwiedziło nas 340 gimnazjalistów z 28 gimnazjów w powiecie!
Na specjalnie przygotowanych stoiskach gimnazjaliści uzyskali wszelkie informacje na temat poszczególnych zawodów oraz firm w nich szkolących, a także mogli porozmawiać z pracodawcami kształcącymi w branży i uczniami uczącymi się danego zawodu.
Swoje stanowiska mieli również przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Dębicy oraz Młodzieżowego Biura Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery z Ochotniczego Hufca Pracy w Dębicy.
W ramach Dnia Otwartego gimnazjaliści:
Atrakcją Dnia Otwartego były również: pokaz fryzur ślubnych i wieczorowych, degustacja wszystkich wypieków naszych uczniów oraz pokaz trialu rowerowego na sali gimnastycznej.
Było nam bardzo miło gościć Państwa w progach naszej szkoły! Cieszymy się z tak licznej obecności gimnazjalistów i już dziś zapraszamy na Dzień Kariery, który odbędzie się 30 kwietnia 2013 roku w naszej szkole.
Tekst opracowały: Anna Depa i Agnieszka Malinowska
Spotkanie z kosmetyczką
W dniach 6 lutego oraz 13 marca 2013r uczniowie klas fryzjerskich mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach kosmetycznych powadzonych na terenie szkoły. Zajęcia rozpoczęły się wykładem na temat: "Pielęgnacji twarzy" a następnie odbyły się warsztaty makijażu.
Uczniowie pod okiem wykwalifikowanej kosmetyczki, pani Katarzyny Pięciak, dobierali kosmetyki do odpowiedniego typu urody, uczyli się jak dobierać kosmetyki kolorowe do pielęgnacji twarzy, oczu i ust. Warsztaty były bardzo ciekawe i odbywały się w wesołej atmosferze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestniczenia w tego typu zajęciach, ponieważ warsztaty praktyczne zawsze cieszą się dużym powodzeniem wśród młodych fryzjerek. Organizatorem byli przedstawiciele Ochotniczego Hufca Pracy w Dębicy oraz nauczycielka przedmiotów zawodowych- fryzjerstwa: Beata Krupa. Zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Pięciak – kosmetyczka.
Opracowała: Beata Krupa
"Kopernik pobudza zmysły"
1 marca 2013 roku uczniowie klasy 2T- technik usług fryzjerskich, technik spedytor wzięli udział w wystawie naukowej "Świat zmysłów" w Galerii MOK w Dębicy.
Ekspozycja Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczyła: Receptorów- rejestratorów sygnałów dla układu nerwowego, drogi dźwięku, oszukanie zmysłów.
Na wystawie znajduje się ok. 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób widz samodzielnie eksperymentując, przemienia się z biernego obserwatora we współtwórcę wystawy i bawiąc się, zdobywa wiedzę.
Opracowała: Joanna Hajec
Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.