Zdobyliśmy Wysoką w Pieninach!

3 czerwca 2015 roku z naszej szkoły wyruszyła wycieczka w Pieniny. Uczestniczyli w niej zarówno uczniowie Technikum, jak i Zasadniczych Szkół Zawodowych  z opiekunami: panią Grażyną Szczerbińską, Eweliną Żyłką oraz Agnieszką Malinowską. Naszym głównym celem było zdobycie najwyższego szczytu Małych Pienin – Wysokiej.

Wycieczka w Pieniny czerwiec 2015

Swoja wędrówkę rozpoczęliśmy od Wąwozu Homole. Podążaliśmy w górę po wąskim dnie potoku Kamionka.  Po mostkach i kładkach przechodziliśmy na lewy lub prawy jego brzeg. Nad ścieżką zwisały urwiska ozdobione porostami i murawami naskalnymi – najpierw Wapiennik, a dalej poszarpany Grzebień. Doszliśmy na dużą polanę zasłaną wapiennymi blokami zwanymi Kamiennymi Księgami. To Dubantowska Dolinka. Było to miejsce odpoczynku przed dalszą trasą. Dalej szlak zaprowadził nas na Polanę pod Wysoką. Stąd rozciągają się piękne widoki na część Małych Pienin i Pasmo Radziejowej. Szliśmy coraz wyżej, wkraczając na teren rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Na ich grzbiecie ciągnie się już granica ze Słowacją. Skręciliśmy w lewo i szlakiem granicznym wspinaliśmy się na szczyt. Miejscami nie było łatwo. Ale dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Wysoka została osiągnięta!  Ma ona 1050 m n.p.m. Nazywana jest również Wysokimi Skałkami i jest wyższa od Trzech Koron o siedemdziesiąt metrów, a zarazem najwyższa w Pienińskim Pasie Skałkowym. Zdobyliśmy górę, która jest na trzynastym miejscu w Koronie Gór Polskich.

Wycieczka w Pieniny czerwiec 2015_5

Po krótkim odpoczynku w Szczawnicy wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni do Dębicy.