PRELEKCJA PSYCHOLOGA

W dniu 10.06.2015 r. uczniowie ZS Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy uczestniczyli w prelekcji zatytułowanej ,,Konsekwencje psychologiczne będące skutkiem stosowania agresji i przemocy rówieśniczej'' w ramach wojewódzkiego programu ,,Agresja? To nie dla nas!'' realizowanego przez Hufiec Pracy 9-19. Została ona przygotowana i przeprowadzona przez psychologa Krzysztofa Borowca z Poradni Zdrowia Psychicznego w Dębicy.

PRELEKCJA PSYCHOLOGA_2

Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawił on prezentację multimedialną za pomocą której omówił następujące zagadnienia: przemoc i agresja rówieśnicza, ich rodzaje oraz psychologiczne skutki jakie ponoszą osoby, które są poddane długotrwałemu działaniu tych negatywnych zjawisk. Szczególną uwagę zwrócił na trudną i skomplikowaną sytuację tych osób, które przeżywają poczucie poniżenia i upokorzenia, odczuwają lęk, rozpacz i smutek. Czują osamotnienie, bezradność i bezsilność. Boją się komukolwiek mówić o swoim problemie, aby nie być narażonym na dalsze prześladowania ze strony agresora lub sprawcy przemocy. Długotrwałe pozostawanie tych osób w takim położeniu powoduje u nich głębokie zaburzenia psychiczne. Zdarza się, że w wielu przypadkach popełniają one samobójstwo.

PRELEKCJA PSYCHOLOGA_1

Prowadzący zajęcia poinformował uczniów w jaki sposób można pomagać tym ludziom i gdzie mogą oni otrzymać specjalistyczną pomoc i wsparcie. W drugiej części zajęć każdy miał możliwość zadania pytania psychologowi związanego z tematyką zajęć oraz mógł się wypowiedzieć na temat własnych przemyśleń oraz doświadczeń dotyczących agresji i przemocy rówieśniczej. W opinii młodzieży zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Dzięki nim zdobyła ona obszerną wiedzę na temat charakterystyki tych szkodliwych i niebezpiecznych zjawisk oraz skali ich występowania, zarówno w środowisku szkolnym, jak i lokalnym.

Tekst i zdjęcia: Beata Krupa