Ta strona używa cookie. Ciasteczka przechowywane są w celu zapamiętania ustawień użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możliwość wyłączenia cookies została przedstawiona tutaj.

Drodzy Ósmoklasiści i Rodzice

Z pewnością zadajecie sobie mnóstwo pytań odnośnie wyboru szkoły, który przed Wami stoi. Chcemy Wam pomóc!

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl wywiadów z nauczycielami pracującymi w Koperniku, którzy opowiedzą Wam o kierunkach i zawodach, w których możecie się u nas kształcić . Znajdziecie tu bardzo dużo informacji i wyjaśnicie swoje wątpliwości. Wielu z Was nabierze przekonania, że to naprawdę znakomita oferta!

A zatem zaczynamy...

Dziś rozmowa z Agnieszką Malinowską - Kierownikiem Szkolenia Praktycznego na temat nauki w Branżowej Szkole I Stopnia.

Jak długo trwa nauka w szkole Branżowej I Stopnia i w jakich zawodach można się w niej kształcić?

Nasi uczniowie, którzy uczą się w Branżowej Szkole I Stopnia kształcą się m.in. w zawodach: cukiernik, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz , murarz – tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych , fryzjer, stolarz, przetwórca mięsa, sprzedawca i innych zawodach wg klasyfikacji zawodowej. Nauka w każdej z nich trwa trzy lata.                                                                                  

Na czym polega specyfika szkoły tego typu i klas wielozawodowych?

 

Przez cały trzyletni okres nauki uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy u ponad 70 pracodawców. Doskonalą swoje umiejętności i zdobywają doświadczenie zawodowe, tak cenne na rynku pracy. Dzielą swój czas pomiędzy szkołę i pobyt na praktykach. W klasie pierwszej chodzą 2 dni do pracodawcy, a 3 dni do szkoły. Natomiast w klasie drugiej i trzeciej są 3 dni u pracodawcy, a 2 dni w szkole. W klasach spotykają sie z koleżankami i kolegami, którzy uczą się różnych zawodów. Stąd ich nazwa: klasy wielozawodowe.

Czym są tzw. kursy zawodowe?

Kursy zawodowe to potoczna nazwa turnusów dokształcania teoretycznego, podczas których odbywa się teoretyczna nauka zawodu. Odbywają się one w każdej klasie i trwają jeden miesiąc. Uczeń uczęszcza wówczas tylko na kursy.

Jakie są inne atuty szkoły branżowej?

Od początku nauki w szkole uczniowie, którzy są również młodocianymi pracownikami:                           

  • zarabiają swoje pierwsze pieniądze
  • odprowadzane są za nich składki do ZUS
  • lata nauki wliczają im się do stażu pracy
  • uzyskują bardzo cenne doświadczenie zawodowe                                                   
  • ucząc się zawodu zdobywają zawodowe umiejętności
  • tuż po skończeniu szkoły, mając 18 lat, mogą wpisać do CV trzyletnie doświadczenie w pracy

To im gwarantuje tylko Branżowa Szkoła I Stopnia!

W jaki sposób można znaleźć miejsce praktyki i gdzie ją można odbywać?

Szkoła pomaga szukać miejsca praktyki. Zakład pracy, w którym uczeń ma odbywać praktyczną naukę zawodu musi spełniać pewne warunki: opiekun praktyki musi mieć kurs pedagogiczny i tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie uczył. Mamy sprawdzoną bazę pracodawców, z którymi współpracujemy od lat. Zawsze służymy pomocą.

Jak wygląda dalsza edukacja po Szkole Branżowej I Stopnia?

Uczeń ma do wyboru różne możliwości. Może kontynuować naukę w Szkole Branżowej II Stopnia, Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Może oczywiście również szukać pracy w swoim zawodzie a nawet założyć własną firmę. Szkoła branżowa to znakomita oferta dla tych wszystkich, którzy w krótkim czasie chcą zdobyć poszukiwany na rynku pracy zawód, praktycznie przygotować się do jego wykonywania i szybko się usamodzielnić.

Bardzo dziękuję za wszystkie udzielone informacje na temat nauki w szkole branżowej w Koperniku.

Rozmowę przeprowadziła Anna Depa - doradca zawodowy

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com