Witam wszystkich Ósmoklasistów!

Dziś kolejna rozmowa z naszego cyklu, w którym prezentujemy Wam kierunki kształcenia Kopernika.Zawód technika informatyka inspiruje od wielu lat rzesze młodych ludzi, którzy wiążą z nim swoją zawodową przyszłość. Utrzymuje się on od dawna na szczycie najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie od dziś wiadomo, że Polacy należą do grona najwybitniejszych informatyków na świecie. To dziedzina, która otwiera naprawdę różnorodne szanse i możliwości zrealizowania swojej zawodowej pasji. Żeby tak się mogło stać potrzeba zarówno talentu ale i bardzo solidnej nauki i pracy oraz nieustannego doskonalenia swoich umiejętności.
Rozmawiam z Panią Marzeną Kowalczyk - nauczycielem przedmiotów informatycznych w Koperniku.

Jakie predyspozycje zawodowe są ważne w pracy technika informatyka?
Najlepszym kandydatem na technika informatyka jest osoba spełniająca następujące wymagania: przede wszystkim posiada zdolności do nauk ścisłych, a zwłaszcza matematyki, umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do problemów, a także zdolność koncentracji czy dobrą pamięć. Część zadań zawodowych wymaga pracy samodzielnej, indywidualnego podejmowania decyzji oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Wskazane są uzdolnienia techniczne. Konieczna jest elastyczność i umiejętność pracy w szybkim tempie, często pod presją.

Czego uczniowie uczą się w szkole na przedmiotach zawodowych?

Wybierając kierunek technik informatyk, uczeń zdobędzie wiedzę i umiejętności w obszarze montażu komputerów, instalacji, konfiguracji i administrowania systemami operacyjnymi, sieci komputerowych, baz danych oraz projektowaniu stron internetowych oraz programowaniu aplikacji internetowych.

Jakie możliwości zawodowego rozwoju daje zawód technik informatyk?
Po ukończeniu szkoły średniej absolwent może zdecydować, czy kontynuować naukę na studiach wyższych ukierunkowanych w konkretnym obszarze informatyki, czy podjąć pracę, czy rozpocząć własną działalność gospodarczą związaną z branżą IT.

Gdzie może znaleźć pracę absolwent tego kierunku po ukończeniu szkoły?
W dzisiejszych czasach każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo wykorzystuje technologię komputerową. Branża IT jest jedną z najszybciej rosnących branż w Polsce. Zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy utrzymuje się bardzo duże zapotrzebowanie  na kompetentnych pracowników sektora branży technologii informatycznych. Prognozy rynku pracy wskazują, że zawód informatyka będzie nadal utrzymywał się na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców. Rozwój młodego człowieka w tym kierunku roztacza przed nim perspektywę na odniesienie zawodowego i życiowego sukcesu. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją dając im powód do zadowolenia i samorealizacji.

O wypowiedź na temat zawodu technik informatyk zapytałam również Łukasza Piwowara ucznia kl. IV ti.

Czym kierowałeś się wybierając ten kierunek w naszej szkole?

Myślę, że głównym czynnikiem, który wpłynął na mój wybór było ogólne zaciekawienie w temacie komputerów. Można powiedzieć, że od najmłodszych lat jakoś mnie to fascynowało, a pierwsze kroki w tym kierunku zacząłem stawiać już w szkole podstawowej, kiedy na lekcjach informatyki zaczynaliśmy podstawy programowania, jeszcze bardziej utwierdziłem się w swoim przekonaniu, że chciałbym w przyszłości pracować w tym zawodzie. Kolejną rzeczą może być fakt, że po ukończeniu technikum będę już miał zawód i będzie mi łatwiej znaleźć fajną pracę, matura pozwoli mi pójść na studia. Dodatkowo lokalizacja szkoły blisko dworca autobusowego zaoszczędziła mi sporo czasu, a też było to dla mnie jakieś kryterium odnośnie wyboru szkoły.

Łukasz, jakie możliwości swojego rozwoju widzisz w zawodzie technik informatyk?
Interesuję się głównie programowaniem i elementami cyberbezpieczeństwa, a, między innymi, właśnie tego się tutaj uczymy, dodatkowo tematy takie jak: sieci komputerowe, systemy, czy ogólna budowa i funkcjonowanie sprzętu komputerowego pozwoli mi na pracę np. w serwerowni, serwisie komputerowym, jako administrator systemów. Natomiast moim głównym celem jest właśnie programista i z całą pewnością mogę powiedzieć, że sporo się już dowiedziałem. Praktyki w zawodzie dały mi możliwość poznać wcześniej, jak wygląda środowisko pracy, praca w zespole i jakie zadania będą na mnie czekać w przyszłości. Informatyka jest bardzo rozległą dziedziną i zdecydowanie jest jeszcze sporo rzeczy, których się mogę nauczyć. Zawsze trzeba być na bieżąco, nawet po skończeniu szkoły – ciągle coś się zmienia, wchodzą nowe rzeczy i łatwo zostać w tyle.

To prawda. Wiedza zawsze miała, ma i mieć będzie ogromną wartość. Warto się uczyć.
Życzę Ci realizacji Twoich planów i zamierzeń.
Bardzo dziękuję Państwu za rozmowę!

Rozmawiała Anna Depa - doradca zawodowy