"Dzień Zdrowia" u Kopernika

Zespół Szkół Nr 4 w Dębicy , w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, zorganizował akcję pod hasłem: " Dzień Zdrowia". Poruszana na spotkaniu tematyka, które odbyło się w dniu 15 październik 2013r. dotyczyła profilaktyki raka piersi. Odbiorcami były uczennice z kl. III a i III b ZSZ. Łącznie wzięło w nim udział 18 dziewcząt.

Zaproszona na spotkanie Pani Ewa Rusin – położna środowiskowa rodzinna, zapoznała z profilaktyką chorób nowotworowych raka piersi. Poprowadziła warsztaty samobadania piersi, podczas których uczennice miały możliwość na fantomach nauczyć się badania piersi i wyczuwania w nich zmian patologicznych oraz porozmawiać na temat samokontroli i badań profilaktycznych.

W spotkaniu uczestniczyła również szkolna higienistka Pani Halina Książek, która dokonywała chętnym uczennicom pomiaru wagi i ciśnienia krwi.
Każda z uczennic uczestnicząca w spotkaniu otrzymała pakiet materiałów edukacyjno – informacyjnych i ulotek dotyczący poruszanych kwestii. Materiały te szkoła pozyskała dzięki uprzejmości Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, jak również Stowarzyszeniu Europa Donna Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi, do którego należą pomysłodawczynie spotkania. Omawiane tematy, tak istotne dla zdrowia każdej kobiety, bardzo zainteresowały wszystkie obecne na spotkaniu uczennice. Z pewnością przyczyni się to do wzrostu ich świadomości i zwiększy czujność w tej delikatnej i bardzo ważnej sprawie.

Opracowały: Anna Depa i Małgorzata Bokota