Czytanie książek dla przyjemności przez 30 minut tygodniowo może poprawić twoje życie!

9 lutego 2015

z1

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przeprowadzili badanie, z którego wynika, że czytanie książek dla przyjemności przez co najmniej trzydzieści minut tygodniowo może pozytywnie odbić się na naszym zadowoleniu z życia.

Badanie wykazało, że osoby poświęcające tyle czasu na lekturę książek o 20% częściej przyznawały, że są zadowolone z życia niż ci, którzy nie czytają. Co więcej, o 10% częściej mieli wyższe poczucie własnej wartości. Z kolei o 21% rzadziej popadali w stany depresyjne.

Respondenci, którzy czytali dla przyjemności przez co najmniej trzydzieści minut tygodniowo, częściej uważali się za osoby kreatywne (48%) niż nieczytający (37%). Łatwiej też przychodzi im podejmowanie w życiu decyzji i planowanie swoich działań. 43% czytelników przyznało, że czytanie pomaga im lepiej spać w nocy.

z2

Raport naukowców podaje, że regularni czytelnicy rzadziej się stresują, a książki o wiele lepiej ich relaksują niż telewizja, portale społecznościowe czy czytanie innych materiałów (typu magazyny o urodzie lub życiu gwiazd). Czytelnicy lepiej też rozumieją uczucia innych, łatwiej nawiązują kontakty z nieznajomymi i pielęgnują przyjaźnie.

z3

Jedna piąta czytelników stwierdziła, że dzięki lekturze czuje się mniej samotna. Co ma na to wpływ? Czytanie tworzy równoległy świat, w którym osobiste niepokoje mogą się oddalać. Książki pomagają również ludziom zrozumieć, że problemy, których doświadczają, nie są jedynie ich udziałem.

z4

Badanie zostało przeprowadzone przez uniwersyteckie Centrum Badań nad Czytelnictwem, Literaturą i Społeczeństwem (CRILS). Wykonano je na zlecenie Quick Reads (ukazująca się w Wielkiej Brytanii seria skróconych wersji książek, która ma zachęcić do czytania dorosłych narzekających na brak czasu) oraz producenta czekolady Galaxy. Obie firmy współpracują aktualnie przy nowej serii małych rozmiarów książeczek napisanych przez najlepiej sprzedających się pisarzy, a każda z nich kosztować będzie tylko 1 funta.

z5

Cathy Rentzenbrink, dyrektor Quick Reads, powiedziała: „Czytanie jest zawsze doskonałym źródłem komfortu, ten raport potwierdza to, co widzę od dawna: czytanie może pomóc każdemu z nas być zdrowszym, szczęśliwszym i takim, który dostaje od życia więcej”.

W ramach badania prześledzono również zaangażowanie czytelnicze Brytyjczyków. Jak się okazuje, ponad połowa dorosłych czyta dla przyjemności. Najczęstszym powodem niesięgania po książki jest brak czasu. Ponad milion osób tłumaczy to depresją.

Powyższe tabele uwzględniają odpowiedzi respondentów, którzy w pięciostopniowej skali oceniania wskazali 4 lub 5.