Nie dla pseudokibiców

Podgląd miniatury  nie dla pseudokibicow 2 20171016 1345540250  nie dla pseudokibicow 3 20171016 1750219511

W dniu 06.10.2017r. uczniowie klas wielozawodowych i technikum wzięli udział w zajęciach profilaktycznych, które dotyczyły problemu pseudokibiców w Polsce. Odbyły się one w ramach programu profilaktycznego ,,Pseudokibic’’ realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Zostały przygotowane i przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Dębicy aspiranta sztabowego Tomasza Totko. Miały one formę pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną zatytułowaną ,,Ekscesy chuligańskie – to zły kierunek na przyszłość''.

Głównym celem zajęć było pokazanie i uświadomienie młodzieży jak duża jest skala tego szkodliwego zjawiska społecznego w naszym kraju. Prowadzący zajęcia w dokładny sposób scharakteryzował kim są pseudokibice (kibole) i co jest celem ich działania podczas meczów piłkarskich. Zwrócił szczególną uwagę ludziom młodym, aby się nie angażowali w działalność pseudokibiców, gdyż może się to zakończyć odpowiedzialnością karną. Obszernie scharakteryzował konsekwencje prawne wynikające z zapisów Kodeksu Wykroczeń i Kodeksu Karnego oraz z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

W dalszej części zajęć aspirant sztabowy Tomasz Totko przedstawił krótki film o zachowaniu się pseudokibiców podczas jednego z meczów ligowych na Podkarpaciu. Dzięki niemu uczniowie mogli zobaczyć jakie straty materialne poniosły kluby sportowe oraz jakie konsekwencje karne zostały zastosowane wobec kiboli, którzy wywołali chuligańskie burdy.

Na zakończenie zajęć młodzi ludzie mieli okazję do zadawania pytań na interesujące ją zagadnienia związane z omawiana tematyką oraz do zabierania głosów w dyskusji i wyrażania własnych opinii dotyczących problemu pseudokibiców. W ich ocenie zajęcia były bardzo ciekawe i dały im możliwość dokładnego poznania tego negatywnego zjawiska.